Erdoğan: Soruşturma ortak yapılacak

Erdoğan: Soruşturma ortak yapılacak Yıldırım: İlişkileri bozmaya yönelik Soylu: Büyük bir provokasyondur

Erdoğan: Soruşturma ortak yapılacak
Bu içerik 842 kez okundu.

ANKARA - Rusya Büyükelçisi'nin bir polisin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Provokasyondur" dediği saldıyla ilgili soruşturmanın ortak yapılacağını söyledi. Başbakan Yıldırım, saldırının Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmaya yönelik olduğunu belirtirken, İçişleri Bakanı Soylu ise, "Büyük bir provokasyondur" dedi.

 

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un katıldığı bir sergide bir polis tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak Türkiye'deki yetkililerden açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir bir kameraların karşısına geçerek, saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

 

ERDOĞAN: İLİŞKİLERİ YÖNELİK PROVAKASYONDUR

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, saldırıya ilişkin "Biliyoruz ki bu Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecini özellikle bozmaya yönelik bir provokasyondur" dedi. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 

"Çankaya Belediyesi’ne ait sanat galerisinde maalesef Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov’un alçakça ve hunharca katledilmiş olmasını nefretle kınıyorum.

 

Zira diplomatlar arasında müstesna bir yeri olan Karlov’la bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanı’nı Külliye’ye getirmiş ve orada da kendileriyle Türkiye-Rusya ilişkileri, Türkiye-Tataristan ilişkilerini görüşme fırsatımız oldu.

 

Sayın Putin ile bu olayı sıcağı sıcağına değerlendirme imkanımız oldu ve olayı başından itibaren gerek şahsım gerek İçişleri Bakanımız, Sağlık Bakanımız tüm ilgililer takip ediyor. Ülkem ve milletim adına Rusya Devlet Başkanı Putin başında tüm Rus halkına taziyelerimizi özellikle iletmek istiyorum.

 

Bu Türkiye Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecini özellikle bozmaya yönelik bir provakasyondur. Ama bu provakasyona gelmeyecek kadar Rusya yönetimi ve Türkiye yönetimi de irade sahibidir. Bu akşamki görüşmede özellikle terörle mücadelede bundan sonraki sürece yönelik dayanışmamızın çok daha güçlü, çok daha farklı olması konusunda mutabık kaldık.

 

Kendileri özellikle bizlerden Rusya Büyükelçilik, Başkonsolosluk gibi güvenlik tedbirlerinin artırılması ricaları oldu. Özellikle kendileri bizim de ısrarımıza rağmen Sayın Karlov'un cenazesini kendi gönderecekleri uçakla alacaklarını bildirdiler. İglili kendilerinin de göndereceği elamanlarla yapmanın isabetli olacağının ifadesini kullandılar.

 

Biz de bütün bunların müşterek olarak yapılmasında herhangi bir sıkıntı yok dedik, olabilir dedik. Bu konuyla ilgili bütün ilgili bakan arkadaşlarımıza da gerekli talimatı verdik. Şu anda başka Türkiye İçişleri Bakanı olmak üzere, malum artık zanlı demeye gerek yok katil, Mevlüt Mert Altıntaş iki buçuk yıldır Ankara Çevik Kuvvet müdürlüğünde görevli Bu durumdan şu anda kendilerine bir şeyler çıkarmanın gayreti içerisinde olan mahfilleri de iyi biliyoruz.

 

Bunları da yakından takip ediyoru.z Açıklamaları da günü geldikçe açıklamaya devam edeceğiz. Şu anda olay tüm boyutlarıyla araştırılmakta. Ülkemizdeki Rusya Büyükelçisi nezdinde özellikle Türkiye’ye yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyorum. Bu Türk-Rus ilişkilerine yönelik provokasyondur.

 

Halep’teki zulmü durdurmak için ortaya koyduğumuz dayanışma, oradaki mazlumların İdlib’e çıkarılması gerekirse ülkemize taşınması noktasındaki adımlar dayanışmanın üründür.

 

Putin ile yapmış olduğumuz görüşmede bunun provakasyon olduğu noktada hem fikiriz. Bundan sonraki sürece yönelik Moskova’ya giden Çavuşoğlu arkadaşımız oradaki Dışişleri Bakanları olarak Suriye’deki gelişmeleri ele alıp nasıl barış ortamına dönüştürebiliriz bunun çalışmaları yapılıyor. Putin ile mutabık kaldığımız gibi bu adımları atacağız. Ortak soruşturma komisyonunu kuracağız. Bütün Rusya’ya ait buralarda güvenlik tedbirleri artırılmıştır, adımlar atılıyor."

 

YILDIRIM: İLİŞKİLERİ BOZMAYA YÖNELİK

 

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da meydana gelen olayın ardından yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı kınadı ve olaya ilişkin bilgi verdi. Yıldırım, “Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Andrei Karlov, bugün Türkiye-Rusya münasebetlerini ve geçmişini konu alan resim sergisini ziyaretinde kürsüde konuşmasını yaparken silahlı saldırıya uğramış ve tüm çabalarımıza rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir. Güvenlik güçlerimiz, saldırganı etkisiz hale getirmişlerdir. Büyükelçinin yanı sıra sergide bulunanlardan biri yabancı uyruklu üç kişi yaralanmıştır. Yaralıların tedavisi sürmektedir” dedi.

 

Olayın ilk anından itibaren konuyu yakından takip ettiğini ve bu konuda Rus muhatabına gelişmelerden anında bilgi verdiğini söyleyen Yıldırım, olayın Rusya ile Türkiye arasında devam eden ve gelişmekte olan ilişkileri bozmaya yönelik olduğunu kaydetti. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin zarar görmesine izin verilmeyeceğine ve terörün tuzağına düşülmeyeceğine dikkat çeken Yıldırım, son zamanlarda Suriye başta olmak üzere Türkiye’nin Rusya ile başlattığı bölgedeki barışı tesis etmeye yönelik çabalara vurgu yaptı. Yıldırım, “Bu ve buna benzer olayların, asla ve asla çabalarımızı aksatmayacağı inancını taşıyorum” dedi.

 

Daha sonra kameraların karşısına çıkan Başbakan Yıldırım, "Geçtiğimiz hafta Moskova'da yakından çalışma imkanı bulduğumuz bu değerli Büyükelçi'yi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bu alçak terör eyleminin faili ve arkasındaki karanlık çevreleri açığa kavuşturmak ve adalete teslim etmek için her türlü çaba gösterilmektedir" ifadelerini kullandı. Yıldırım, bu üzücü olay nedeniyle Rusya halkının acılarını paylaştıklarını ve Karlov'un yakınları başta olmak üzere, Rusya halkına ve tüm diplomatik camiaya taziyelerini ilettiğini belirtti.

 

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile telefonla görüşen Yıldırım, "Bugün akşam 20.00 sularında Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, bir serginin ziyaretinde kürsüde konuşma yaparken alçak bir saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Aslında bu sergi Türkiye-Rusya ilişkilerinin geçmişi, bugünü ve geleceğini anlatan Rusya-Türkiye ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacak önemli bir sosyal etkinlikti" dedi.

 

Karlov'u yakından tanıdığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti: "Değerli Büyükelçi, çok yakından tanıdığım, Rusya-Türkiye ilişkilerini geliştirmek için bu zor dönemde bile, kritik dönemde bile, uçak krizinden sonra bile diplomasiyle olayı ustaca yönetmiş ve ilişkilerimizin tamir edilmesi için büyük hizmetler görmüştür. Olayın hemen arkasından Sayın Medvedev'e, yakın çalışma arkadaşlarına dışişleri danışmanım tarafından bilgi verilmiş, adım adım gelişmeler paylaşılmıştır. Bu alçak terör hadisesini gerçekleştiren katil, etkisiz hale getirilmiştir. Sadece Büyükelçi'ye ateş etmekle kalmamış, salonda bulunan izleyicilere de rastgele ateş etmesi dolayısıyla çok daha fazla can kaybı olmaması için polis saldırganı öldürmüş ve etkisiz hale getirmiştir."

 

SOYLU: BÜYÜK BİR PROVOKASYONDUR

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bir polis memurunun saldırısı sonucu hayatını kaybeden Rus Büyükelçi'nin kaldırıldığı Güven Hastanesi'ne gitti ve daha sonra açıklama yaptı. Hükümet adına ilk açıklamayı yapan Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

 

"19 Aralık 2016 bugün saat 19.05 sularında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde fotoğraf sergisinde Rus Büyükelçisi Karlov'un konuşması esnasında silahlı bir saldırıya uğramıştır. Kaldırıldığı Güven Hastanesi’nde 19.53’te hayati bulgularının olmadığı tespit edilmesine rağmen hemen yapılan canlandırma müdahalesine cevap bulunamamış ve kıymetli dostumuz hayatını kaybetmiştir. Dostumuz, Rusya halkına ve ailesine başsağlığı dileklerini iletiyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz.

 

Silahlı saldırı duyulur duyulmaz hemen olayın yakınında Çankaya Polis Merkezi ekipleri intikal etmiştir ve silahlı saldırgana müdahale etmişlerdir. Özel Harekat ekipleri gelmiş ve ekiplerle saldırganın arasındaki silahlı çatışma sonrası saldırgan etkisiz hale getirilmiştir.

 

Saldırgan 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir’de polis yüksek okulu mezunu halen Ankara Çevik Müdürlüğü’nde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş. 3 kişi yaralandı.?

 

Yaralılarımızdan birisi ayağından, birisi de kolundan şu anda tedavi altındadır. Saldırganın bağlantıları araştırılmaktadır. Bu vesile ile tekrar bağ sağlığı diliyoruz. Bu suikast, bu saldırı, bu terör eylemi Türkiye-Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir. Büyük bir provokasyondur. Türkiye Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin Türkiye’ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin emanetinde olan bir dostumuza hain bir eylem olduğunu düşünüyoruz. Dışişleri Bakanımız uçaktan iner inmez bizi aradı. Savunma Bakanımız Rusya’ya uçacaktı. Çok önemli bir toplantıyı birlikte gerçekleştireceklerdi. Bilinmelidir ki bu suikast bizi ve ülkemizi derinden üzmüştür. Bu saldırı ve terör olayı bizi ve ülkemizi derinden yaralamıştır. Hem Rusya’ya, dostumuz Rusya halkına ve aynı zamanda kıymetli ailesine başsağlığı dileklerimizi tekrar iletiyoruz. Bundan sonraki açıklamalarda olayların gelişimiyle ilgili olarak kamuoyu ile paylaşacağız."

 

Soylu, açıklamanın ardından soru sormak isteyen gazetecilere, "Soru yok arkadaşlar, soru yok" yanıtı verdi.

 

ERDOĞAN, PUTİN'İ ARAYIP BİLGİ VERDİ

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Cumhurbaşkanımız, Rusya Devlet Başkanı Putin'i telefonla arayarak saldırı hakkında bilgi verdi" açıklamasında bulundu.

 

Dışişleri Bakanlığı da, "Bu alçakça terörist saldırıyı lanetliyoruz" açıklaması yaparken, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise, saldırıyı en güçlü şekilde kınadığını belirterek, "Bu hain saldırının arkasında her kim varsa ortaya çıkarılacaktır" ifadesini kullandı.

Dihaber.org

Adana’da dağıtılan kömür kentin havasını zehirliyor!
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Başkan Yıldız,” Adaylarımız İlimize Hayırlı Olsun”
Başkan Yıldız,” Adaylarımız İlimize Hayırlı Olsun”
Haliliye Başkan adayı; Canpolat
Haliliye Başkan adayı; Canpolat