Suruç’ta da aynı hataya düştük

ŞANLIURFA – RHA

Suruç’ta da aynı hataya düştük
Bu içerik 562 kez okundu.

Şanlıurfa’da Harran Ovası’ndan sonra Suruç da sular altında kaldı. Bilinçsiz ve vahşi sulama nedeniyle birçok tarım arazisi ve mahalle sular altında kalırken bölgedeki sorunlara acilen çözüm bulunması istendi.

Atatürk Barajından 1994-1995 yıları arasında Harran Ovasına su bırakıldı. Fakat su bırakılmadan önce bölgede bilinçsiz sulamadan dolayı tuzlulaşma ve çoraklaşama meydana geldi. Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi işbirliğiyle 8750 hektarlık bir alanda drenaj çalışmaları yapıldı. Yaklaşık 1 yıl önce sulama projelerinin tamamlanmasıyla Suruç’a bırakıldı. Aşırı sulamadan dolayı  taban suyu yükseldi, buna bağlı olarak evlerin bahçeleri, içi ve mezarlıklar tamamen sulama suyu ile doldu. Köy sakinleri suları uzaklaştırmak için tahliye kanalları açmasına rağmen aşırı sulamadan köyün birçok noktası sular altında kaldı. Yükselen sular nedeniyle birçok evi su bastı, hayvan telef oldu.

AŞIRI SUDAN EKİNLER ZARAR GÖRDÜ

Suruç merkez ve birçok mahallede aşırı sulamadan dolayı birçok ekin zarar gördü. Arazi sahipleri, su motorlarıyla arazide dolan suları boşaltmaya çalışıyor. GAP İdaresi, Tarım İl ve Devlet Su İşleri İl Müdürlüğü yaşanan soruna ne gibi bir çözüm bulacağı merakla bekleniyor. Öte yandan yaşanan manzaradan önce tedbirlerin alınmaması kamuoyunun tepkisi aldı.

ACİLEN DRENAJ AĞLARININ DÜZENLENMESİ, TEMİZLENMESİ GEREKİYOR

Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Urfa Değişim Gazetesi’ne yaptığı açıklamada,sulamadan dolayı taban suyunun yükseldiğine dikkat çekti. Öztürkmen, şöyle konuştu:”Drenaj ağlarının iyi düzenlenmesi gerekiyor. Yeterince düzenlenmiş mi düzenlenmemiş mi bilmiyoruz. Bir eksiklik mi var?  Normalde taban suyunun yükselmeden drenaj ağlarının iyice düzenlenmesi gerekiyor. Bizim bölgedeki topraklarımız killi olduğu için hızlı yükselme yapıyor. Dolayısıyla ona özen göstermek gerekiyor. Bölgede çiftçilere biraz eğitim yapıldı. Tarımsal danışmanlık eğitimleri yapıldı. Fena değildi. Kötü olan bir şey var ki drenaj ağları ile beraber normal koşullar altında sulama sistemlerinin daha iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Acilen drenaj ağlarının düzenlenmesi, temizlenmesi gerekiyor.”

Suruç’ta da aynı hataya düştük
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Başkan Yıldız,” Adaylarımız İlimize Hayırlı Olsun”
Başkan Yıldız,” Adaylarımız İlimize Hayırlı Olsun”
Haliliye Başkan adayı; Canpolat
Haliliye Başkan adayı; Canpolat