‘Suriyeli mülteciler göçün de bir cinsiyetinin olduğunu gösterdi’

İSTANBUL - İstanbul'da kadın, mülteci, demokrasi ve adalet gibi konuların tartışıldığı "Yeni Küresel Feminizmin Yükselişi ve İmkanları" konferansı sona erdi.

‘Suriyeli mülteciler göçün de bir cinsiyetinin olduğunu gösterdi’
Bu içerik 283 kez okundu.

Heinrich Böll Stiftung Derneği'nin, Taksim'de düzenlediği "Duvarları Yıkmak, Köprüleri Kurmak: Yeni Küresel Feminizmin Yükselişi ve İmkanları" konulu konferans ikinci gününde devam etti. Uluslararası katılımcıların yer aldığı konferansın son günü "Yerel ve Küresel Olarak Örgütlenmek ve Direnmek 1" başlıklı oturumla başladı.
 
Moderatörlüğünü Esen Özdemir'in yaptığı ilk oturumda Kadın Hakları aktivisti Rima Athar, "Müslüman Dünyada LGBTİ Hakları için Örgütlenmek ve Direnmek" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Kadın Hakları aktivisti Emily Morgan Waszak ise, "İrlanda'da Kürtaj Karşıtı Yasaya Karşı Kadın Protestosu" adlı sunumunda İrlanda'da kürtaj mücadelelerini, örgütlenme ve mücadele deneyimlerini aktardı. Waszak, İrlanda'da hazırladıkları bir videoyu gösterdiği sunumun bitmesinin ardından konferans,  kadın ve feminist mücadelenin yöntemlerini, olanaklarını ve çeşitli bölgelerde ne şekilde sürdürüldüğüne dair yürütülen tartışmalarla devam etti.  
 
MÜZAKERELERDE KADININ ETKİSİ
 
"Yerel ve Küresel Olarak Örgütlenmek ve Direnmek 2" oturumu ile devam eden konferansta Kadın Hakları Aktivisti Virginia Vargas, "Küresel Adalet, Demokrasi ve Latin Amerika'da Kadın Hareketi" başlığıyla bir sunum gerçekleştirdi. Ardından "Türkiye ve Dünyada Kadınların Barış Hareketi" adlı sunumuyla söz alan Feride Eralp, Kolombiya ve İrlanda'daki toplumsal kesimlerden, ilişkilerden ve çatışmalardan bahsetti. Eralp, "Tüm bu çatışma süreçlerinde kadınlar gidip müzakereci oluyorlar. Yerel müzakereler var mesela kadınlar burada çok etkililer. Merkezi müzakerelerde kadınlar yoksa da yerel müzakerelerde ve pek çok müzakerede kadınların etkisi çok fazla" diye konuştu.
 
'SUREYELİLER BİZE AYNA OLDU'
 
Ardından "Küresel Mülteci Krizi Karşısında Feminizm ve Dayanışma" sunumuna yazar Sanem Öztürk yaptı. Dünya genelinde mülteci ve göç meselesine değinen Öztürk, "Suriyeliler aslında bize biraz ayna da oldular, kendimize bakmamızı sağladılar. Aslında Suriyeli mülteciler göçün de bir cinsiyeti olduğunu aklımıza getirdiler. Bu anlamda feministlere büyük görev düşüyor" dedi. 
 
Soru cevap şeklinde devam eden konferans, yapılan forumun ardından kapanış değerlendirmesiyle sona erdi. 

KAYNAK:mezopotamyaajansi.com

‘Suriyeli mülteciler göçün de bir cinsiyetinin olduğunu gösterdi’
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
TES-İŞ Sendikası Şanliurfa Şube Başkanı Ramazan Düzme Vefat Etti
TES-İŞ Sendikası Şanliurfa Şube Başkanı Ramazan Düzme Vefat Etti
Karaköprü Kırsalındaki Kadınlara Hijyen Ve Sağlık Eğitimi Veriliyor
Karaköprü Kırsalındaki Kadınlara Hijyen Ve Sağlık Eğitimi Veriliyor