Depremin bilançosu ağırlaşıyor

Irak ile İran sınırında meydana gelen depremin bilançosu ağırlaşıyor. İran Sağlık Bakanı Yardımcısı, 164 kişinin yaşamını yitirdiğini, bin 568 kişinin de yaralandığını açıkladı. Deprem en çok Kirmanşan’da can aldı.

Depremin bilançosu ağırlaşıyor
Bu içerik 459 kez okundu.

Irak Bölgesi'nin Süleymaniye kentti ile İran sınırında dün akşam saat 21.18 sularında meydana gelen depremin bilançosu ağırlaşıyor. İran’ın resmi ajansı IRNA’ya konuşan İran Sağlık Bakanı Yardımcısı Kasım Canbabayi, 164 kişinin yaşamanı yitirdiğini, bin 568 kişinin de yaralandığını açıkladı. Deprem nedeniyle özellikle kırsal bölgelerde toprak kaymasının meydana geldiği ve toprak altında insanların olduğu belirtildi. Kirmanşan’ın Kasrı Şirin kentinde 30 kişinin yaşamını yitirdiği, 300’ü aşkın kişinin de yaralandığı açıklandı.

 KASRİ ŞİRİN’DE BİLANÇO AĞIR

 İran’nın Kirmanşan eyaletine bağlı Kasrı Şirin kentinde yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Kirmanşan Vali Yardımcısı, Kasrı Şirin kentinde yaşamını yitirenlerin sayısının 30'a çıktığını açıkladı. 300'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

 Ayrıca Sinê vilayetine bağlı Kamyaran kentindeki yerel kaynaklar, çok sayıda arama kurtarma ekibinin Kasrı Şirin'e sevk edildiğini bildirdi. Bu arada köylerdeki bilanço hakkında da net bilgilere ulaşılamadı.

 Kirmanşan eyaleti geneli resmi tatil ilan edildi. Sinê eyaletinin Saqiz ile Merivan kentlerinde de okullar tatil edildi.

 SÜLEYMANİYE’DE SON DURUM

 

Süleymaniye'nin eyalet sınırları içerisinde meydana gelen 7.3 şiddetindeki deprem sonucu Süleymaniye'nin Derbendixan ilçesinde 4 kişinin yaşamını yitirdiği 50'den fazla yaralının olduğu bildirildi.

 Derbedixan Kaymakamı Nasih Mela Hesen, depremde 4 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Hesen, hükümete acil yardım çağrısında bulundu. Ayrıca ilçedeki muhabirlerimiz 50'den fazla kişinin hastanelere kaldırıldığını bildirdi.

 SÜLEYMANİYE'NİN ŞAREZUR İLÇESİNDE BİR KİŞİNİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ BELİRTİLDİ.

 Depremde Kelar'da da bir kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Ancak daha sonra gelen bilgilerde Kelar'daki ölümün trafik kazası sonucu meydana geldiği belirtildi.

 Süleymaniye merkezde ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı, ancak birçok binada maddi hasar meydana geldi. Kentte ambulans hareketliliği de yaşanırken, deprem sonrası yurttaşlar sokaklara çıktı.

 HALEPÇE, KERKÜK VE HEWLÊR’DE ÇOK SAYIDA YARALI

Halepçe merkez ile Xurmal ilçesinde de 100'ün üzerinde yaralı olduğu bildirilirken, kentte yarın resmi tatil ilan edildi.

 Diyala'nın Xaneqîn ilçesinde de yaralıların olduğu ancak sayının netleştirilmediği aktarıldı. Çok sayıda kişinin hastanelere kaldırıldığı öğrenildi.

 Kerkük'te da Hey Eskeri mahallesinde bir evin yıkıldığı öğrenilirken, en az 65 kişinin yaralandığı bildirildi.

 Hewlêr'de herhangi bir can kaybı yaşanmazken, 58 kişinin kentteki hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

 Şengal ve Mahmur'da da hissedilen depremde söz konusu merkezlerde can kaybı ve yaralanma olmadığı bildirildi.

 SÜLEYMANİYE MERKEZLİ DEPREM

 Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) İran Kürdistanı ile Irak Federe Kürdistan'ın Süleymaniye eyaleti sınırında saat 21.18'de meydana gelen depremin şiddetini önce 7.2 olarak açıkladı.

 USGC daha sonra ikinci bir açıklama yaparak depremin şiddetini 7.3 olarak açıkladı. USGC, depremin merkez üssünün Süleymaniye’nin 103 kilometre, Halepçe’nin ise 32 kilometre uzağında yaşandığını açıkladı.

 DEPREMİN ETKİ ALANI

 Süleymaniye eyaleti sınırları içerisinde meydana gelen deprem, İran, Irak, Türkiye, Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de hissedildi. 7.2 büyüklüğündeki deprem, Süleymaniye ve ilçeleri, Halepçe, Kerkük ve ilçeleri, Duhok ve ilçeleri, Hewlêr ve ilçelerinde hissedildi. İran Kürdistan’ının Kirmanşan, Sinê ve Urmiye vilayetlerine bağlı birçok merkezi ile Rojava'nın Cizîrê Kantonu'na bağlı birçok merkezde hissedildi.

 Öte yandan deprem Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Diyarbakır, Van ve Malatya’da da hissedildi.

Kaynak:mezopotamyaajansi.com

Depremin bilançosu ağırlaşıyor
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
TES-İŞ Sendikası Şanliurfa Şube Başkanı Ramazan Düzme Vefat Etti
TES-İŞ Sendikası Şanliurfa Şube Başkanı Ramazan Düzme Vefat Etti
Karaköprü Kırsalındaki Kadınlara Hijyen Ve Sağlık Eğitimi Veriliyor
Karaköprü Kırsalındaki Kadınlara Hijyen Ve Sağlık Eğitimi Veriliyor