Hevdeng'in ilk albümü çıktı: Gerekli olan direnmektir

İSTANBUL - Günlük hayatlarında farklı işler yapan 10 kişinin oluşturduğu Hevdeng korusu, Serhat bölgesine ait ezgilerden oluşan ilk albümlerini çıkardı. Provalarını düğün salonunda alan koro üyeleri, “Gerekli olan direnmektir ve biz de öyle yaptık” diyor.

Hevdeng'in ilk albümü çıktı: Gerekli olan direnmektir
Bu içerik 1058 kez okundu.

Kürt müziğini ve kültürünü gelecek kuşaklara taşımak amacıyla 2015 yılında bir araya gelen Hevdeng’in ilk albümü KOM Müzik’ten çıktı. İstanbul’da farklı işlerde çalışan Nihat Balka, Mehemedê Serhedî, Evin Balka, Hozan Medeni, Rohat Havîn, Mücahit Tuci, Muğdat Çalışkan, Tahsin Seyhan, Okan Azhan ve Senar Ok, bir araya gelerek Türkçede “eş sesli/sesteş” anlamına gelen “Hevdeng” adlı koroyu oluşturuyor. Stüdyoda prova alma imkanları olmayan koro üyeleri, Esenyurt’ta bir düğün salonunda çalışmalarını yürütüyor.

Serhat bölgesine ait anonim 13 ezgiden oluşan albümde, ilk defa kayıt altına alınan "Nêrî", "Hay Berde", "Şekir Axa", "Talan Hivo Hey Cer", "Hey Cer Hey Cer" eserleri de yer alıyor. Hiç kimseden destek almadan albüm çıkaran koro, Van Gölü’nü albüm kapağına taşıyor.

‘GEREKLİ OLAN DİRENMEKTİR’

Yok edilmek istenen Kürt kültürüne katkı sağlamak amacıyla Hevdeng'i kurduklarını söyleyen Senar Ok, bunun için milyonlarca liraya ihtiyaç olmadığını belirtiyor. Ok, “Gerekli olan direnmektir” diyor ve devam ediyor: “Biz de öyle yaptık. Kürt kültürünün binlerce yıllık mirası var, biz sadece ona bir tuğla koymaya çalışıyoruz. Bugün kendisine Kürdüm diyen herkesin, ilgi alanından yola çıkarak, ‘Bu direnişe nasıl bir tuğla koyabiliriz’ diye düşünmeleri gerekir.”

İNŞAATTAN KOROYA

Okan Azhan ise, hem koronun üyesi hem de inşaat işçisi. İnşaat işlerini bitirir bitirmez koroya koşan Azhan, "Kürt kültürü direnişle sürüyor. Hevdeng’de bizim direnişimizin ilk meyvesi ve bunu çoğaltmak için çalışmalara devam edeceğiz" diyor.

‘MÜZİĞİN RİTMİNE KAPILDIM’

Hevdeng’in tek kadın üyesi Evin Balka, haftanın iki günü Bahçelievler’den üç araç değiştirerek, provalara gidiyor. Balka, önce izlemeye gittiği koroya sonra dahil oluyor. Balka’nın Kürtçe bilmeyen çocukları bu çalışma sayesinde Kürtçeye ilgileri artıyor ve anadillerini öğreniyorlar. Başlarda yeterince önem vermediği koro çalışmasında emek harcadıkça müziğin ritmine kapıldığını dile getiren Balka, şimdilerde korodan oldukça memnun.

İKİ ÜYESİ TUTUKLU

Koro üyesi Medeni Balka ve Muğdat Çalışkan, 25 Ekim’de Çanakkale’de bir düğünde seslendirdikleri Kürtçe şarkılar nedeniyle tutuklanıyor. Çalışkan ve Balka hala Çanakkale M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

MA / Metin Yoksu

kaynak:mezopotamyaajansi.com

Hevdeng'in ilk albümü çıktı: Gerekli olan direnmektir
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Kapkaçıkara gözaçtırılmıyor
Kapkaçıkara gözaçtırılmıyor
Fenerbahçe, Sivasspor'la puanları paylaştı
Fenerbahçe, Sivasspor'la puanları paylaştı