Lübnan Başbakanı Hariri istifasını geri çekti

Lübnan Başbakanı Saad al Hariri Suudi Arabistan’da ilan ettiği istifasını resmen geri çekti. Hükümet kararın ardından “Bakanlar Konseyi Başbakan’a istifasını geri çektiği için teşekkür eder” açıklaması yaptı.

Lübnan Başbakanı Hariri istifasını geri çekti
Bu haber 142 kez okundu.

Lübnan Başbakanı Saad el Hariri muhalefetteki partilerle uzlaşmasının ardından geçen ay Suudi Arabistan'da ilan ettiği istifasını resmen geri çekti. Hariri istifasını resmen geri çektiği açıklamasını bugün, 4 Kasım'dan sonra ilk kez gerçekleşen kabine toplantısından sonra yaptı.

Kabineden yapılan açıklamada, "Bakanlar Konseyi, Başbakan'a istifasını geri çektiği için teşekkür ediyor" ifadeleri yer aldı. Açıklamayı okuyan Hariri, muhalefet partileri ile “Arap ülkelerindeki sorunlardan uzak durulması” konusunda anlaşıldığını vurguladı.

Hariri, "Hükümetin tüm siyasi yapıları Lübnan'ın ekonomik ve siyasi ilişkilerini korumak adına, kendilerini kardeş Arap ülkelerinin içişlerinden, savaşlardan, tüm anlaşmazlık ve sorunlardan ayrı tutma kararı aldı" dedi.

Hariri 4 Kasım'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da ülkesini şoke eden istifasını açıklarken, görevden ayrılma kararının temel nedeni olarak 'Lübnan Hizbullah'ının bölge ülkelerinin ilişkilerine karışmasını' göstermişti.

Hariri'nin iktidardaki koalisyon hükümetinde Hizbullah'ın siyasi kanadından bakanlar da yer alıyor.

kaynak:mezopotamyaajansi.com

Lübnan Başbakanı Hariri istifasını geri çekti
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MTDF’den Mardin İl Sağlık Müdürüne Ziyaret
MTDF’den Mardin İl Sağlık Müdürüne Ziyaret
Rusya'dan Irak'a 36 tank sevkiyatı
Rusya'dan Irak'a 36 tank sevkiyatı