Hamas'tan intifada çağrısı!

Hamas liderlerinden İsmail Haniye, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesinin ardından "yeni intifada" çağrısı yaptı.

Hamas'tan intifada çağrısı!
Bu içerik 441 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e nakledileceği kararının çaktığı kıvılcım, giderek bölgesel bir yangına dönüşme potansiyeli taşıyor. Karara dair birbirinden farklı açıklama ve değerlendirmeler gelmeye devam ederken, Filistinliler kararı protesto amacıyla genel grev çağrısında bulundu. Çeşitli Filistin gruplarının ortak çağrısında protesto mitingleri düzenleneceği belirtildi.

 Öğretmenlere bir günlük izin veren Filistin Eğitim Bakanlığı, yüksekokul öğrencilerinden Batı Şeria ve Gazze'deki gösterilere katılmalarını istedi. Kararın açıklanmasından önce Filistin temsilcileri ve çok sayıda ülkenin liderleri bu kararın Ortadoğu'daki şiddet olaylarının yeniden alevlenmesine yol açabileceği uyarısında bulunmuşlardı.

 Ancak dönülmeyen kararın açıklanmasının ardından Hamas'tan da yeni bir hamle geldi.

 Hamas liderlerinden İsmail Haniye, "Siyonist düşman karşısında, yeni intifada başlatmak için çalışma çağrısında bulunmalıyız" dedi.

 “Ayaklanma” anlamına gelen Birinci intifada Filistin'de 1987 yılında başladı ve 1993'te Oslo'da imzalanan anlaşmaya kadar devam etti. İkinci intifada ise 2000 yılında başladı ve 2005'e kadar sürdü.

kaynak:mezopotamyaajansi.com

 

Hamas'tan intifada çağrısı!
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Kapkaçıkara gözaçtırılmıyor
Kapkaçıkara gözaçtırılmıyor
Fenerbahçe, Sivasspor'la puanları paylaştı
Fenerbahçe, Sivasspor'la puanları paylaştı