Fakıbaba: 250 Örnek Köy Geliyor

Ruha Haber Ajansı

Fakıbaba: 250 Örnek Köy Geliyor
Bu haber 189 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, TBMM’deki sohbetinde, “Haydi köyümüze dönelim” projesini anlattı.

“2018’de fitili ateşleyeceğiz, köyle şehir hayatı yarışacak” diyen Fakıbaba, örnek köy projesiyle 2018’den itibaren şehirlerden köylere tersine göçün yaşanacağını öne sürdü. Türkiye genelinde 250 örnek köy kurulacağını açıklayan Fakıbaba, “Her ile üç köy yapacağız. Model örnek köyler oluşturulacak” dedi.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre; Fakıbaba, TBMM’deki sohbetinde şunları söyledi: “Kırsala, köylerimize yönelik, ‘Haydi köyümüze geri dönelim’ diyoruz, bu slogan gerçek olacak. Yeni bir proje olacak. 2018’de tersine dönüş için fitil ateşlenecek. 250 köy yapacağız. Her ile üç köy örnek köy olacak. Model köyler oluşturacağız; hayvancılıksa hayvancılık, tarımsa tarım, meyvecilikse meyvecilik. Çalışan kadınlar sigortalı olacak.”

İlk örnek Yozgat’ta

“Ecevit’in Köy-Kent projesiyle de hiçbir ilgisi yok. Bunun ilk örneği Yozgat’ta yapılmaya çalışıldı. Kabalı diye bir köy var, gidin görün. Bu köyü örnek alacağız. Haydi köyümüze dönelim. Niye olmasın? Ben de varım. 1 Ocak 2018’den itibaren 50 ve altında büyükbaş hayvanı olan yerli üreticilere hayvan başına 250 lira kesim desteği ödemesi yapılacak. 2018 tarım ve hayvancılık yılı olacak.

Kabalı KÖYÜ

Meyvecilik konusunda model olacak bir yatırım projesi Yozgat’ın Kabalı köyünde başlatıldı. İlk kez Kamu-Özel Sektör-Üretici işbirliğiyle yaşama geçirilen, “Deveci Havzası Meyvecilik Entegrasyon Projesi” hayata geçirildi. 5 bin 640 dekar alanda bahçe kurulumu, çevre düzenlemesi, sulama sistemi tamamlandı, 25 yıllığına bir şirkete kiralandı. Dikilen fidanlar 3 yaşına geldi. Önümüzdeki yıldan itibaren ilk ürün alınacak.

Milliyet

Fakıbaba: 250 Örnek Köy Geliyor
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MTDF’den Mardin İl Sağlık Müdürüne Ziyaret
MTDF’den Mardin İl Sağlık Müdürüne Ziyaret
Rusya'dan Irak'a 36 tank sevkiyatı
Rusya'dan Irak'a 36 tank sevkiyatı