Bakan Fakıbaba Kaymaz ve Köseoğlu ailelerini barıştırdı

Şanlıurfa’da geçtiğimiz ekim ayında meydana gelen ve 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan husumet, aşiret reisleri,kanaat önderleri ve Bakan Fakıbaba’nın girişimleriyle barışla sonuçlandırıldı.

Bakan Fakıbaba Kaymaz ve Köseoğlu ailelerini barıştırdı
Bu içerik 1147 kez okundu.

Şanlıurfa’da geçtiğimiz Ekim ayında alacak-verecek nedeniyle iki aile arasında çıkan ve 1 kişinin öldüğü kavga kan davasına dönüşmeden aşiret reisleri, kanaat önderleri ve Bakan Fakıbaba’nın araya girmesiyle sonlandırıldı.

Şanlıurfa’da geçtiğimiz Ekim ayında Milli ve Bıhemi aşiretlerine mensup Kaymaz ve Köseoğlu aileleri arasında yaşanan haciz davası Haliliye İlçesine bağlı Yenişehir Mahallesi Uçaksavar Kavşağı üzerindeki avukatlık bürosunda silahlı kavgaya dönüştü. Kavgada silahla vurulan Ahmet Salar hayatını kaybetmiş 3 kişi ise yaralanmıştı. Kavga eden her iki aşirete bağlı aileleri barıştırmak için Şanlıurfa’daki kanaat önderleri ve Aşiretlerin sayesinde kavga son bulurken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise her iki aileyi barış yemeğinde bir araya getirdi. Birbirlerine sarılan ailelerin ileri gelenleri, aralarındaki kan davasının son bulduğunu açıkladı.

Şanlıurfa İl Müftüsü ihsan Açık’ın dua okuduğu barış törenine Gıda tarım ve hayvancılık bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, ilçe belediye başkanları Fevzi Demirkol, Mehmet Ekinci, Menderes Atilla, Abdülhakim Ayhan,Aslan Ali Bayık, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili M.Ali Cevheri,25.Dönem Milletvekili Seydi Eyüpoğlu,AK Parti İl Başkanı Z. Abidin Beyazgül Kaymaz ve Köseoğlu aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Barış töreni öncesi bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Müslümanların kavgalı kalamayacağını ayetlerle dile getirdi. Barışa vesile olan kanaat önderlerine ve barışa yanaşan her iki aileye teşekkür eden Bakan Fakıbaba, “Müminler ancak kardeştir, öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ki Allah size merhamet etsin. Allah bu arayı düzeltenlerden razı olsun. Yine bir hadis, iki Müslümanın 3 günden fazla küs durması haramdır. Ne kadar önemli bir şey. Rahmetli babama sordum, 90 yaşındasın, nasıl? Dedi ki oğlum geldim, şimdi de buradayım ve gidiyorum. Döndüm kendime sordum, dedim babana niye soruyorsun kendine niye sormuyorsun. Babama sorduğum zaman ben 60 yaşındaydım. 60 yıl geçmiş ve nasıl geçti anlamamışım. Bir burada hepimiz misafir değil miyiz. Bu gün buradayız ve yarın yokuz. Mehmet Ali bey söyledi, dün bir trafik kazası oldu. Oluyor, hayat bu. İstemezsek de trafik kazası olur ama bu trafik kazasını kabul etmek ve onların önlemini almak bizim görevimiz. Onun için Allah yine bu barışta emeği olan herkesten razı olsun. Tabiki hem Veysi Bey’e, hem Celal kardeşime yürekten teşekkür ediyorum, aşiretlerine teşekkür ediyorum. Allah onlardan bin kere razı olsun.Yine müftü bey ve hocalarım müsaade ederse bir ayet okuyacağım. Eğer onlar barışa yanaşırlarsa sen de onlara yanaş ve Allah’a tevekkül et. Ne kadar önemli. Bir ayet daha, ey iman edenler, hepiniz barış ve selamete giriniz. Bunu Allah emrediyor. Ey iman edenler hepiniz barış ve selamete giriniz, şeytanın adımlarına uymayınız çünkü o aranızı açan bir düşmandır. Ya Rabbim, iyiki bizi Müslüman yaratmışsın. Bundan güzel ne olabilir. Şu ayetin güzelliğine bakın. Ya Rabbi bizi şeytanlar koru. Ya Rabbi bu barışı hayırlı et. Bu barışı devamlı et Ya Rabbi. Bu barışta emeği olan bütün insanlara yardım et Ya Rabbi. Urfa’mıza, ülkemize, İslam alemine hep barış ver Ya rabbi. Ben bu barışın daim olmasını ve hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Her iki ailenin önde gelenlerini yanına alan Bakan Fakıbaba, ellerini birleştirip barışın daim olması dileğinde bulundu.

Video oynatıcı

 

Bakan Fakıbaba Kaymaz ve Köseoğlu ailelerini barıştırdı
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Fenerbahçe, Sivasspor'la puanları paylaştı
Fenerbahçe, Sivasspor'la puanları paylaştı
Demirkol: Yemyeşil Haliliye İçin 158 Bin Ağacı Toprakla Buluşturduk
Demirkol: Yemyeşil Haliliye İçin 158 Bin Ağacı Toprakla Buluşturduk