Aslan’dan Mardinspor önergesi

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan’ın Mardin spor kulübünün yaşadığı sıkıntılar ile ilgili soru önergesi verdi.

Aslan’dan Mardinspor önergesi
Bu içerik 998 kez okundu.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan’ın Mardin spor kulübünün yaşadığı sıkıntılar ile ilgili soru önergesi verdi.

Milletvekili Aslan’ın yaptı soru önergesi şöyle “Türkiye’de futbolda gelir dağılımında adaletsizlik olduğunu dile getiren kulüp başkanları spor toto ve federasyon tarafından havuz sisteminde toplanan gelirlerden her sene futbol takımlarına verilen ödemelerde eşitsizlik yapıldığını iddia etmektedirler. Bu iddiayı dile getiren kulüp başkanlarından biri de Mardin Spor Kulüp başkanıdır. Mardin Spor Kulübü büyük maddi sıkıntılarla ayakta kalma mücadelesi veren kulüplerimizden biridir. Sezonun başından bu yana Mardin Spor Kulübüne hiçbir desteğin yapılmadığı ifade ediliyor. Mardin Spor Kulübü futbolcularının kaldıkları otelin parasını ödeyemediği için otel sahibi tarafından futbolcular otelden çıkarılmıştır. Kulüp yöneticilerinin bu durumu çözmek için yaklaşık 6 aydır validen randevu talep ettikleri halde vali ile görüşemedikleri basına yansımıştır. Hiç kimsenin destek çıkmadığı Mardin spor çok ciddi sorunlarla boğuşmak zorunda bırakılıp, adeta futbol camiasından soyutlanmak istenmektedir. Takımların ayakta kalabilmesi ve batmaması için üst liglerdeki takımların gelirleriyle, alt liglerdeki takımların arasındaki gelir eşitsizliğinin bir an önce giderilmesi gerekmekte ve yereldeki Futbol kulüplerine pozitif ayrıcalıklar sağlanmalıdır.”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak tarafından Anayasanın 98.ve içtüzüğün 99.maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Mehmet Ali ASLAN Batman Milletvekili

Türkiye’de futbolda gelir dağılımında adaletsizlik olduğunu dile getiren kulüp başkanları spor toto ve federasyon tarafından havuz sisteminde toplanan gelirlerden her sene futbol takımlarına verilen ödemelerde eşitsizlik yapıldığını iddia etmektedirler. Bu iddiayı dile getiren kulüp başkanlarından biri de Mardin Spor Kulüp başkanıdır. Mardin Spor Kulübü büyük maddi sıkıntılarla ayakta kalma mücadelesi veren kulüplerimizden biridir. Sezonun başından bu yana Mardin Spor Kulübüne hiçbir desteğin yapılmadığı ifade ediliyor. Mardin Spor Kulübü futbolcularının kaldıkları otelin parasını ödeyemediği için otel sahibi tarafından futbolcular otelden çıkarılmıştır. Kulüp yöneticilerinin bu durumu çözmek için yaklaşık 6 aydır validen randevu talep ettikleri halde vali ile görüşemedikleri basına yansımıştır. Hiç kimsenin destek çıkmadığı Mardin spor çok ciddi sorunlarla boğuşmak zorunda bırakılıp, adeta futbol camiasından soyutlanmak istenmektedir. Takımların ayakta kalabilmesi ve batmaması için üst liglerdeki takımların gelirleriyle, alt liglerdeki takımların arasındaki gelir eşitsizliğinin bir an önce giderilmesi gerekmekte ve yereldeki Futbol kulüplerine pozitif ayrıcalıklar sağlanmalıdır.

Bu bağlamda;

1.Ülkemizde spor kulüpleri arasındaki gelir eşitsizliğine yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır?2.Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinde bulunan ve zor şartlarda ayakta durmaya çalışan takımların gelirlerini arttırmaya yönelik çalışmalarınız nelerdir?

3.Batma aşamasına gelmiş kulüplere gerekli maddi desteğiniz olacak mı?

4.Bakanlığınız, spor kulüplerine maddi anlamda ne tür katkılarda bulunmaktadır?

5.Sporun alt yapısını güçlendirmek üzere spor salonlarının sayısının artırılması ve kulüplere verilen desteğin artırılması düşünülmekte midir? Bu kapsamda Mardin Spor Kulübüne maddi ve manevi desteğiniz olacak mıdır?

6. Ülkemizdeki amatör ve profesyonel spor kulüplerinin sayısı nedir?

7. Ekonomik yetersizlikleri nedeniyle kapanan spor kulüplerinin sayısı nedir?

8.Mardin Spor Kulübü ve benzeri durumda olan spor kulüplerine yönelik ötekileştirici tutum ve davranışlarda bulunan kurum ve kuruluşlar hakkında resmi bir girişiminiz olacak mıdır ?

Aslan’dan Mardinspor önergesi
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Başkan Yıldız,” Adaylarımız İlimize Hayırlı Olsun”
Başkan Yıldız,” Adaylarımız İlimize Hayırlı Olsun”
Haliliye Başkan adayı; Canpolat
Haliliye Başkan adayı; Canpolat