Tarım işçisi kadınlar: Sadece günü kurtarmaya çalışıyoruz

MERSİN - Günün 12 saatini tarlada tere, roka, maydanoz ve yeşil soğan toplayan tarım işçisi Yıldız Bozkoyun, “20 yıldır tarlada çalışıyorum, ne geleceğimizi güvence altında ne de bir birikimimiz var. Sadece günü kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek, kadın emeği sömürüsüne dikkat çekti.

Tarım işçisi kadınlar: Sadece günü kurtarmaya çalışıyoruz
Bu içerik 1220 kez okundu.

Tarım işçiliğinin yoğun olduğu Çukurova'da ter döken kadınlar, günün 12 saatini güvencesiz ve düşük ücretle çalışıyor. 20 yıldır tarlada işçilik yaptığını anlatan Yıldız Bozkoyun, emeklerinin karşılığını alamadığını dile getirdi. Sabahın ilk ışıklarıyla yola çıktıklarını anlatan Bozkoyun, “20 yıldır tarlada çalışıyorum ama değişen hiçbir şey yok. Ne geleceğimizi güvence altına almak için bir yatırım yapabildim ne de çocukların için bir birikim. Sadece günü kurtarmaya çalışıyoruz” diye belirtti.

 'MECBURİYETTEN KATLANIYORUZ’

 Yazın sıcakta kışın yağmur, çamur ve soğukta çalışmak zorunda kaldığını ifade eden Bozkoyun, "Mecbur olduğumuz için bu zorluklara katlanıyoruz. Aldığım para çocukların okul masraflarına ancak yetiyor" dedi. 2 çocuğunu okutmak için 5 yıldır çalıştığını anlatan Ceylan Bozkoyun da, 4 yaşında bir çocuğunu kayınpederine bırakmak zorunda kaldığını söyledi. Günün verdiği yorgunluktan kaynaklı çocuklarına zaman ayırmadığını vurgulayan Bozkoyun, “Çocuklarıma bakabilmek için bu zorluklara katlanıyorum” diye konuştu.

 ‘OKUYAMAMANIN ÜZÜNTÜSÜ VAR İÇİMDE’

 Çocuk yaştan itibaren tarım işçiliği yaptığını dile getiren Bozkoyun, "8’inci sınıfta çalışmak için okulu terk ettim. İçimde hala okumamanın üzüntüsü var. Okumak isterdim. Meslek sahibi olup kendi işimde çalışmak isterdim. En azında verdiğimiz emeğin karşılığını alacaktım” dedi. Hataylı olduğunu ve evlenince Mersin’e yerleştiğini belirten Nurcan Yeşilçay da, 2 yıldır tarlada çalışıyor. Bin demet yeşilliğe karşılık 100 TL aldığını belirten Yeşilçay, şöyle devam etti: “Eşim askeri ücret ile çalışıyor. Ben burada çalıştığım halde bize yetmiyor. Ev kira, elektrik, su, mutfak masrafı ve çocukların okul masrafı derken, kazandığımız bizi geçindirmiyor. Hayat şartları çok zor olmuş. Bütün çalışmamız çocuklarımın geleceğini güvenceye almak içindir.”

 ‘HİÇBİR GÜVENCEMİZ YOK’

 Sabahın erken saatlerde tarlanın yolunu tutanlardan Remziye Tas ise, akşama kadar tere, maydanoz, roka, yeşil soğan gibi yeşillikler toplayarak geçimini sağladığını belirtti. Tas, şunları dile getirdi: “Sabah erken gediğimiz için kahvaltıyı ve öğleden yemeğimizi burada yapıyoruz. Ailemiz ile zaman geçirmekten çok bütün zamanımız tarlada çalışmakla geçiyor. Biz tarla da çalışan kadınların hali budur. Zor şartlarda hiçbir güvencemiz olmadan çalışıyoruz.”

kaynak:mezopotamyaajansi.com

 

Tarım işçisi kadınlar: Sadece günü kurtarmaya çalışıyoruz
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
Karanlık Eller Yine İş Başında
Karanlık Eller Yine İş Başında
 City 3 puanı 3 golle aldı
City 3 puanı 3 golle aldı