Şanlıurfa'da 400 ebeye eğitim verildi

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kamu Hastaneleri, Özel hastaneler ve Üniversite hastanelerinden toplamda 400 ebe üç günlük eğitim aldı.

2839 kez okundu.
Şanlıurfa'da 400 ebeye eğitim verildi Advert

 Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kamu Hastaneleri, Özel hastaneler ve Üniversite hastanelerinden toplamda 400 ebe üç günlük eğitim aldı. Eğitimde ilaçsız ağrı azaltma yöntemleri, doğumda doğru bilinen yanlışlar, yenidoğan bebeğin ilk bakımı, gebeyi ilk karşılama, doğuma hazırlık ve doğumda gebe kaygısının giderilmesi, anne sütü ve yenidoğan beslenmesi, doğum sonrası kanamada gebeye yaklaşım konularında eğitim verilmiştir.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm “Amacımız bebeğe eli değen tüm sağlık personelin eğitimli olmasıdır. Bu kapsamda müdürlük olarak ilimizde eğitimlerimizi daha da arttırdık. Her kadının üreme sağlığı kapsamında gebelik, doğum, doğum sonu ve Yenidoğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Anne adayını gebelik döneminde bilgilendirmek bir annelik hakkı olarak değerlendirilmelidir. Bireyin en temel hakkı olan sağlıklı yaşam hakkını doğumdan itibaren sağlayan ebelerimiz, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası anne ve bebek bakımını üstlenerek, son derece önemli bir görevi yerine getiriyorlar.

Annelerin hem kendi sağlıkları hem de çocuk gelişimi konularında bilinçlenmelerine vesile olan ebelerimiz, bu yönleriyle toplum sağlığı açısından da son derece büyük bir sorumluluk üstlenmektedirler. Ben il içerisinden ve il dışından eğitime katılan tüm hocalara ve eğitime katılan salonu dolduran ebelerimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Bu kapsamda doğumhanede ve Postpartum servislerinde görev yapan ebelerimize İl Sağlık Müdürlüğü hayat el harrani eğitim salonunda 25/10/2022 ve 27/10/2022 tarihlerinde Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği işbirliği ile Prof. Dr. Erdal Sak,  Prof. Dr. Neşe Gülhilali Dr. Hacer Uyanıkoğlu Uzm. Dr. Alev Esercan Doç. Dr. Mert Ulaş Barut Uzm. Dr. İsmail Demir Uzm. Dr. Sibel Gürbüz, İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde görevli Prof. Dr. Serdar Cömert ve Konya İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Ebe Leyla Pamuk ve Konya Şehir Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Beyza Özcan’ın katılımıyla eğitim yapılmıştır.

Hibya Haber Ajansı

Şanlıurfa'da 400 ebeye eğitim verildi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonları sürüyor
İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonları sürüyor
DEVA Partili Karal: “Hükümet yerli üretimi desteklemek yerine yine ithalatı önceledi''
DEVA Partili Karal: “Hükümet yerli üretimi desteklemek yerine yine ithalatı önceledi''