HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu,Şanlıurfa ziyaretini değerlendirdi

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu Şanlıurfa’da düzenlediği basın toplantısında yerel ve ulusal gündeme dair açıklamalarda bulundu.

753 kez okundu.
HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu,Şanlıurfa ziyaretini değerlendirdi

Advert

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR)  Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. Yapıcıoğlu; tarım, eğitim, GAP, mevsimlik tarım işçiliği gibi bir çok soruna ilişkin açıklamalarda bulundu.

22 ve 23 Kasım tarihlerinde Siverek, Hilvan ve Bozova'da temas ve ziyaretlerde bulunan Yapıcıoğlu, bugün ise düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kentteki ziyaret ve izlenimlerini basın mensuplarıyla paylaşan Yapıcıoğlu, Şanlıurfa'da çözüm bekleyen eğitim, tarım, GAP, mevsimlik tarım işçiliği gibi bir çok soruna ilişkin de açıklamalarda bulundu.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, GAP projesinin bir an önce tamamlanması gerektiğini belirterek, “GAP projesinin sulama ayağı tamamlanırsa mevsimlik işçilerin hiçbirisi memleketinden yüzlerce kilometre mesafelere gitmek zorunda kalmaz, eğitimlerinden mahrum kalmaz” dedi.

Yapıcıoğlu, Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) tarımsal sulama ayağı tamamlanmadığı için Siverek, Hilvan ve Viranşehir ilçelerindeki çiftçilerin büyük sıkıntılar yaşadığını belirtti.

GAP Projesi’nin bir an önce tamamlanması gerektiğini ifade eden Yapıcıoğlu, projenin tamamlandığında Şanlıurfa’daki mevsimlik işçi sorununun da çözüleceğini kaydetti. Yapıoğlu, şöyle konuştu:

“Şanlıurfa tarım kenti olarak nitelendiriliyor. Çok ciddi bir tarım potansiyeli var. GAP projesi tamamlandığında tahmini burada 3 milyon kişinin istihdam edileceği dile getirilmişti. Enerji yönündeki yatırımların tamamlanmasına rağmen özelikle Siverek, Hilvan ve Viranşehir ilçe sınırları içerisindeki tarım arazilerinin sulanması ile ilgili projeler tamamlanmadı. Çok ciddi bir sıkıntı olarak çiftçilerimiz tarafından dile getiriliyor. GAP’ın tarımsal sulama projeleri bir an önce devreye alınması bitirilmesi ve toprağın suyla buluşması gerekiyor. Projenin ne zaman bitirileceği ilgili herhangi bir bilgi yok. Merkezi hükümetin buraya yeterince bütçe ayırmasıyla doğrudan ilişkili bir husus. Buradan hükümete bir çağrımız bir an önce bu projelerin ihalelerini yapılması ve hızlı adımların atılması gerekiyor. İl başkanımız Şanlıurfa'dan birçok ile giderek mevsimlik tarım işçilerinin sesi olarak onların durumunu yerinde temsil ederek raporlaştırıp basınla paylaştı. Eğer biraz önce söylediğimiz o GAP projesinin sulama ayağı tamamlanırsa bu işçilerin hiçbirisi memleketinden yüzlerce kilometre mesafelere gitmek zorunda kalmaz, eğitimlerinden mahrum kalmaz.”

YAPICIOĞLU: SİVEREKLİLER’İN İL OLMA TALEBİ VAR

Siverek’te bir araya geldiği vatandaşların il olma talebi bulunduğunu belirten Yapıcıoğlu, şöyle konuştu:

“Siverek daha önce bir il iken ilçe statüsüne düşürüldü. Yoğun bir şekilde Siverekli vatandaşların il olma talepleri var. Bazı vatandaşlar da bu bizim hakkımız, hakkımızı geri istiyoruz diyorlar. Yine Şanlıurfa’da kan merkezi olmadığı için taze kan alma noktasında ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdiler. Kan merkezinin Gaziantep’te olması nedeniyle sorunun büyüdüğünü ve neden Şanlıurfa’da hetemoloji uzmanı ve kan merkezi yok diye şikayetlerini dile getirdiler.”

“HIZLI TREN TALEBİ VAR”

Zekeriya Yapıcıoğlu, Urfa’ya hızlı trenin ne zaman geleceği tartışmalarına da değindi.

“Hızlı tren Şanlıurfa’ya kadar gelmeli” diyen Yapıcıoğlu, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Son günlerde hükümetin yapacağı bazı yatırımlar ile ilgili haberler basına düşüyor. Özelikle Ulaştırma Bakanlığı’ndan hızlı tren ile ilgili Ankara-Sivas arası 12 saat olan yolculuğu 2 saate ineceğinden bahsediliyor. Şanlıurfa’nın da öyle bir talebi var. Gaziantep’e kadar gelecek olan hızlı tren neden Urfa’ya uğramadı sorusu vatandaşlar tarafından soruluyor. Urfa’nın da böyle bir talebi var. Hızlı tren Şanlıurfa’ya kadar gelmeli, belki Hicaz, Mekke ve Medine doğru destinasyon haline getirilmeli. Çünkü burası bir yönüyle tarımın başkenti ve bir yönüyle de peygamberler şehri“.

MISIR VE SURİYE İLİŞKİLERİ

Yapıcıoğlu, Türkiye'nin Mısır ve Suriye ilişkilerine yönelik ise şöyle konuştu:

"Türkiye onlarla ilişki kurmalıdır. 'Zinhar onlarla ilişki kurmamalı' yaklaşımı doğru değildir. Onlarla ilişki kurmazsanız da emperyalistler onlarla ilişki kurup istedikleri şekilde yönlendirmeleri konusunda gerekli tüm oyunları ve dolapları çevirirler. Bizim söylediğimiz hiçbir şart altında ümmet coğrafyasında herhangi bir sorun emperyalistlere havale edilmeden ve şiddete başvurulmadan mutlaka çözülmelidir. Bütün sorunların bu şekilde çözülmesi için bir gayret ortaya konmalıdır. 'Kendi aranızdaki sorunları oturarak konuşarak çözün ve emperyalistlere havale etmeyin' diye çağrılarda bulunduk."

 

RHA Ajans /Haber: Baki Turan

 

 

 

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu Şanlıurfa'da Basın ile bir araya geldi hüdaparurfabasın hüdaparurfada yapıcıoğluurfa
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deve Dişi Gibi Bakanlar Vardı Şimdi Bakanların Adını Bilen Yok
Deve Dişi Gibi Bakanlar Vardı Şimdi Bakanların Adını Bilen Yok
Erkekler Hentbol Süper Ligi
Erkekler Hentbol Süper Ligi