Başkan Sezer: "Neredeyse 3 dakikada bir artçı sarsıntıyla karşı karşıya kalıyoruz"

AFAD Başkanı Yunus Sezer ile AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, meydana gelen depremlerle ilgili son durumu açıkladı.

3084 kez okundu.
Başkan Sezer: Advert

Sezer’in konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Neredeyse 3 dakikada bir artçı sarsıntıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların birçoğu 5 ve üzeri şeklinde. Vatandaşlarımıza daha önce de duyurmuştuk. Özellikle hasar gören binalardan uzak durmaları yönünde. Bu duyurumuzu tekrar yapmak istiyoruz. Artçı sarsıntılar devam ediyor ve hasar gören binalarımız var. Bu artçı sarsıntılara bağlı olarak bunların yıkılması söz konusu. Özellikle eşya tahliyesi gibi bu tür tahliye işlemleriyle kesinlikle bu binalara girmesinler. Vefat eden vatandaşımızın ailesine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

Tatar’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Bölgede gerçekten çok olağandışı bir deprem aktivitesiyle karşı karşıyayız. 3 haftada 2 tanesi 7.7 ve 7.6 olmak üzere diğerleri 6.4 ve 5.3 olmak üzere birbirinden bağımsız dört ayrı deprem, ve bunların dışında 5 ile 6 arası büyüklükte şu ana kadar meydana gelen 45 tane artçı sarsıntı var. Bu gerçekten çok olağandışı bir durum ve bununla baş etmek gerçekten ciddi bir şekilde bir güç gerektiriyor.

Bugün meydana gelen deprem de yine bu büyük depremlerin meydana geldiği sistem içerisinde oluşan bir artçı sarsıntı olarak değerlendiriyoruz.

Kaynaklanan fay bizim daha önce Doğanşehir civarında hasar yaratan ve Malatya fayına kabaca verev yönde bulunan Doğanşehir fayının en kuzeydoğu ucunda meydana gelen bir deprem ve bu deprem sonucunda da bugün ne yazık ki 1 vatandaşımızı yitirdik. Şu ana kadar toplam 10 bin 282 artçı sarsıntı meydana geldi. Bu bizim yaklaşık 6 ayda kaydettiğimiz depremin, bu depremler sonucunda sadece 3 haftada kaydedildiğini gösteriyor.

3-4 arası büyüklükteki depremlerin sayısı bin 963, 4-5 arası büyüklükteki artçı deprem sayısı 471, 5-6 arası büyüklükteki depremlerin sayısı da bugünkü depremle birlikte toplam 45 oldu.

Bu artçı sarsıntılar bir süre daha devam edecektir. Bu kadar büyük bir aktivitenin içerisinde bunları olması son derece olağandır.

Bugün 22. günündeyiz depremin. Gerçekten büyük bir travma yaşanıyor. Bu anlamda vatandaşlarımızın bu süreci soğukkanlı bir şekilde geçirmeleri ne büyük temennimiz. “

 

Hibya Haber Ajansı

Başkan Sezer: "Neredeyse 3 dakikada bir artçı sarsıntıyla karşı karşıya kalıyoruz"
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonları sürüyor
İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonları sürüyor
DEVA Partili Karal: “Hükümet yerli üretimi desteklemek yerine yine ithalatı önceledi''
DEVA Partili Karal: “Hükümet yerli üretimi desteklemek yerine yine ithalatı önceledi''