Bakan Kacır: “İnsansız hava araçlarında Türkiye, dünyada bir numara”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 24. Dünya Bilgi Forumu’na katılmak üzere gittiği Güney Kore’nin başkenti Seul'de bir dizi görüşmeler yaptı. Burada YONHAP Haber Ajansı’na Türkiye ve Güney Kore arasındaki ikili iş birlikleri ve yatırım imkanlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

703 kez okundu.
Bakan Kacır: “İnsansız hava araçlarında Türkiye, dünyada bir numara” Advert

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Kacır, 24. Dünya Bilgi Forumu’na katılmak üzere gittiği Güney Kore’nin başkenti Seul'de bir dizi görüşmeler yaptı. Burada YONHAP Haber Ajansı’na Türkiye ve Güney Kore arasındaki ikili iş birlikleri ve yatırım imkanlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 Yatırım fırsatları konuşuldu

Güney Kore’de yaptıkları görüşmelere değinen Kacır, Bilim, Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri Bakanı Lee Jong-Ho,  Dünyanın en büyük batarya üreticilerinden LG Energy, rüzgar türbini bileşenleri üreticisi CS Wind ve batarya katot üreticisi L&F, Hyundai, LG Electronics ve Samsung yöneticileriyle Türkiye’ye yatırım fırsatları üzerine toplantılar yaptıklarını, şu ana kadarki görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ifade etti.

Türkiye’deki gelişmelerin de Güney Kore tarafından yakından takip edildiğine dikkati çeken Bakan Kacır, “Görüştüğümüz her bir şirketle Türkiye’nin kesişen hikayesi var. Mesela Türkiye, Hyundai’nin Güney Kore dışındaki ilk otomobil fabrikasına ev sahipliği yapan ülke.” dedi.

 Pek çok marka Türkiye’de üretim yapıyor

Hyundai’nin elektrikli araç yatırımlarını bütün dünyada hızlandırdığını kaydeden Kacır, “Biz de büyük bir otomotiv üreticisi ülke olarak elektrikli araç üretimini çok önemsiyoruz. Türkiye’de hali hazırda iki milyon araç üretim kapasitesi var. Pek çok marka Hyundai de bunlardan birisi, Türkiye’de üretim yapıyor. Ford, Fiat, Renault, Toyota. Biz, bu markaların ve yeni bazı markaların Türkiye’de araç üretmelerini destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Elektrikli araç üretimini fırsata dönüştürdük”

Kacır, Türkiye’nin elektrikli araç üretimini bir fırsata dönüştürdüğünü belirterek, “Togg markası ile ilk kez bir Türk marka doğuştan elektrikli araç olarak pazara girmiş oldu. Önümüzdeki dönemde pek çok markanın Türkiye’de elektrikli araç üretmeye yönelik yatırımı olacak. Umarım Hyundai de bunlardan biri olur. Hem LG Electronics hem Samsung’la Türkiye’de özellikle elektronik sektöründeki yatırım imkanlarını konuştuk.  Samsung halihazırda Türkiye’de bazı cep telefonu modellerini üretiyor. Ama hem Samsung’un hem de LG’nin diğer ürünlerini de Türkiye’de üretmelerini arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Beyaz eşya üretiminde Avrupa’da birinci

Türkiye’nin beyaz eşya üretiminde çok güçlü bir ülke olduğunu ifade eden Kacır, “Avrupa’da birinci, dünyada ikinciyiz. Dolayısıyla bu üretim kabiliyetinden Samsung ve LG Elektronics de yararlanabilir. Yine, batarya üretimi bizim için önemli bir alan. Hem otomotiv endüstrisinde hem de enerji santrallerinde kullanılmak üzere bataryaların Türkiye’de üretilmesini destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde LG Energy’nin de Türkiye’de bu alanda yatırım yapmasını ümit ediyoruz.” dedi.

 Yatırımlar için en doğru adres

“Türkiye’de hızla 100 Gigawat saatlik bir batarya üretim kapasitesine erişmeyi hedefliyoruz” diyen Kacır, “Bu, otomotiv sektörünün rekabetçiliğini korumamız için de önemli. Ama tüm bu sektörlerdeki yatırımlar için esas olan Türkiye’nin kabiliyetleri. Türkiye, tedarik zincirlerinde önemli oyunculara sahip bir ülke. Çok nitelikli ve dinamik bir insan kaynağına sahip. 85 milyon nüfusun yarısı 33 yaşından genç. Aynı zamanda çok kuvvetli Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi var. Ar-Ge ve insan kaynağı 20 yılda 30 binlerden 220 binlere yükseldi. Ar-Ge ve üretim kabiliyetlerinin yanında Gümrük Birliği üyesi olması Türkiye’yi Avrupa pazarlarına açılan bir kapı yapıyor. Dolayısıyla tüm bu alanlarda Türkiye yatırımlar için en doğru adres. Siyasi ve ekonomik istikrar da bütün bu yatırımların en iyi şekilde planlanmasının önünü açıyor.” açıklamasında bulundu.

Terzi usulü teşvik

Türkiye’de sanayi yatırımları için iyi modeller olduğuna dikkati çeken Kacır, “OSB’ler ve endüstri bölgeleri hükümet olarak yatırımların hem tedarik alanı kurarak gerçekleşmesini hem de uygun altyapı koşullarında gerçekleşmesini sağlayan modeller. Yatırımların ihtiyaç duyduğu sektörel gereksinimleri dikkate alarak Türkiye’de bulunan 300’den fazla OSB’de ya da kurulacak endüstri bölgelerinde uygun koşullarda yatırım yeri tahsis etmeye gayret ediyoruz. Aynı zamanda özellikle yüksek katma değerli yatırımlar için proje bazlı teşvik sistemi uyguluyoruz. Bu, yatırımlara terzi usulü teşvik imkanları sunmak demek. Burada hem vergi indirimleri hem istihdam destekleri hem de nakit destekler sunma imkanımız var.” şeklinde konuştu.

 Milli Teknoloji Hamlesi

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, 2000’li yıllarda, Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleştirmeye başladığını anlatan Kacır, “Teknoparklarıyla, Ar-Ge tasarım merkezleriyle, enstitüleriyle dev bir Ar-Ge ekosistemi inşa edildi. Bu ekosistem ilk başarılı sonuçlarını savunma sanayinde vermeye başladı. Bugün Türkiye dünyanın önemli üretim üslerinden biri. Beyaz eşya, ticari araç, güneş paneli gibi alanlarda Avrupa’da bir numara.” dedi.

 Türkiye; İHA’larda dünyada bir numara

Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki başarısına da dikkati çeken Kacır, “İnsansız hava araçlarında Türkiye, dünyada bir numara. Sadece 3-4 sene içerisinde 30’dan fazla ülkeye İHA ihraç etti ve Türk İHA’ları savaş paradigmasını değiştiriyor. Bizim Güney Kore ile 73 yıla varan bir kardeşliğimiz var. Savunma sanayisinde de şimdiye kadar önemli iş birliklerimiz var. Belki en önemlisi Altay Tankı geliştirme projesindeki iş birliğimiz. Bunun daha ilerisini özellikle İHA’larda gerçekleştirebileceğimizi ümit ediyorum. İki dost ülkenin bu konuda önemli iş birlikleri yapabileceklerine inanıyorum. Savunma sanayisinde birlikte yeni projelere de imza atabiliriz. Bakanlık olarak bu süreçlerde, özellikle gerçekleştirilecek yatırımları destekleme ve ortak Ar-Ge çalışmalarını destekleme konusunda inisiyatif almaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Nükleerde iş birliği potansiyeli

Türkiye ile Güney Kore ilişkilerinin önündeki önemli fırsatlardan birisinin de Türkiye’de gerçekleşecek ikinci nükleer enerji santrali yatırımında sağlanabilecek potansiyel bir iş birliği olduğunu anlatan Kacır, “Türkiye, ilk nükleer enerji santralinin yapımını tamamlamak üzere. Uzun dönemde her yıl yüzde 5’in üzerinde büyüyen bir ülke olarak, bizim ikinci ve hatta belki üçüncü nükleer enerji santraline ihtiyacımız var. Güney Kore ile bu alanda da iş birliğine hazırız.” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Bakan Kacır: “İnsansız hava araçlarında Türkiye dünyada bir numara”
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Yerlikaya: AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başladı
Bakan Yerlikaya: AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başladı
Yılmaz’dan Çanakkale’deki depremden etkilenenlere geçmiş olsun mesajı
Yılmaz’dan Çanakkale’deki depremden etkilenenlere geçmiş olsun mesajı