Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz"

DEREN KOCAMANOĞLU-16.09.2023-HİBYA- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa Birliği Türkiye’den kopmanın gayreti içerisinde. Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kopuş hamlelerini yaptığı bu dönem içerisinde biz de gelişmeler karşısında değerlendirmelerimizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz.” dedi.

202 kez okundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gerçekleştireceği ziyaret öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Her yıl olduğu gibi bu senede Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğimiz olacak. Bu yılki genel kurul, genel görüşmeleri ‘Güvenin Yeniden Tesisi Ve Küresel Dayanışmanın Yeniden Canlandırılması’ temasıyla yapılıyor. Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül Salı günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap edeceğim. Konuşmamda kalkınmadan insani yardımlara, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasından, küresel dayanışmanın yeniden tesisine kadar attığımız adımlara dikkat çekeceğim.

Bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Ayrıca mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye’nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız. Bir süredir her platformda dillendirdiğimiz ‘Dünya 5’ten büyüktür’ tespitimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Son olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Guterres, bu konuda çok net bir tavır ortaya koydu. Sayın genel sekreterin 2. Dünya Savaşı sonrası kurulan yapıların bugünün dünyasını yansıtmadığı tespitine biz de katılıyoruz. Bunu görüşmemizde kendisine de bizzat ifade edeceğim. Gene kurul marjında Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin yanı sıra çok sayıda ülkeden mevkidaşlarımla görüşmeler gerçekleştireceğim.

Ziyaretimizde Amerika’da yaşayan vatandaşlarımızla birlikte soydaş topluluklarla da bir araya geleceğiz. Ziyaretim çerçevesinde ayrınca düşünce kuruluşu temsilcileriyle de istişarelerimiz olacak. Amerikan iş dünyasının seçkin üyeleriyle görüşecek, Türkiye’deki yatırımlarını artırmaları noktasında atılabilecek adımları ele alacağız.

Ülkemizde 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin demokratik olgunluk içinde tamamlanmasının iş çevrelerinin Türkiye’ye yönelik ilgisini artırdığını görüyoruz. Gerek kabinemize gerek ekonomideki kurmay kadromuza gerekse kısa süre önce açıkladığımız Orta Vadeli Program’a uluslararası yatırımcılar büyük güven duyuyor. Sadece son  ayda rezervlerimizde 22 milyar dolarlık bir artış oldu. Bugün itibarıyla Merkez Bankamızın toplam brüt rezervleri 120 milyar doları geçmiş bulunuyor. Dünya Bankası’nın geçen hafta yaptığı açıklama ülkemize duyulan güvenin bir başka örneğidir. İnşallah buna yakında yenileri eklenecektir. Türkiye’nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamleler de takdirle karşılanıyor. Ülkemize karşı oluşan bu müspet havayı yatırım, üretim, istihdam ve cari fazla yoluyla kaliteli büyüme hedefimize katkı yapacak bir şekilde değerlendirmek istiyoruz.

Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmek için içerde ve dışarda her türlü çabayı gösteriyoruz, göstereceğiz. Küresel sistemde taşların yerinden oynadığı bu dönemi ülkemiz ve milletimiz adına fırsata çevirmekte kararlıyız. Bu süreçte kavgadan, tartışmadan ve Bizans’ı çırak çıkartacak taht oyunlardan başlarını kaldıramayanları ise kendi hallerine bırakacağız. Varsın onlar didişmeye, birbirlerine laf yetiştirmeye devam etsinler. Varsın onlar, koltuklarını korumak için daha düne kadar savundukları tüm ilkeleri ayaklar altına alsın. Biz bunları asla önemsemiyoruz. Biz son 21 yıldır olduğu gibi yine sadece işimize bakıyoruz. Tüm vaktimizi ve enerjimizi milletimize hizmet için sarf ediyoruz. İnşallah bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz. Ziyaretimizin ve yapacağımız görüşmelerin ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Soru-Cevap

Soru: Karabağ’da tansiyon yeniden yükseliyor. Siz de iki liderle yeniden görüştünüz. Bu konuda Ermenistan’ın tutumunu nasıl buluyorsunuz? Bir de sizin öncülüğünüzde üçlü bir toplantı söz konusu olabilir mi?

Erdoğan: “Şu anda tabii bizim öncülüğümüzde üçlü bir görüşme teklifimizi kendilerine ilettik. Ama bu konuda üçlüden öte biz dörtlü bir teklifte bulunduk. Yani değişik buralarla ilgisi, alakası olmayan liderlerle değil. Gelin şu anda işin içinde olan Sayın Putin, Sayın Aliyev, şahsım ve Paşinyan. Hep birlikte dörtlü olarak böyle bir toplantıyı yapalım. Adımı da ona göre atalım diye böyle bir teklifte bulunduk. Henüz bize olumlu-olumsuz bir dönüş olmadı. Konuyla ilgili Sayın Aliyev ile de bunu daha da görüşeceğiz. Olgunlaştıracağız ve gelişmeleri yakından takip edeceğiz.”

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporu konusu

Erdoğan: “ Avrupa Birliği Türkiye’den kopmanın gayreti içerisinde. Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kopuş hamlelerini yaptığı bu dönem içerisinde biz de bu gelişmeler karşısında değerlendirmelerimizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz.”

Hibya Haber Ajansı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz"
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayısı Tatlıları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
Kayısı Tatlıları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
Bakan Kurum: Diyarbakır’da 4 bin 415 yeni yuvamız ve iş yerimizde hayat başladı
Bakan Kurum: Diyarbakır’da 4 bin 415 yeni yuvamız ve iş yerimizde hayat başladı