Yapay zekanın akademide yer alması ve meslekler üzerindeki etkisi

Hisar Okulları Bilişim Stratejileri Merkezi Koordinatörü Dilara Vardar, yapay zekanın akademide yer alması ve meslekler üzerindeki etkisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

267 kez okundu.
Yapay zekanın akademide yer alması ve meslekler üzerindeki etkisi       Advert

Akademik dünyada güvenilir bilgi üretiminde akademik dürüstlük çok önemli olduğunu vurgulayan Hisar Okulları Bilişim Stratejileri Merkezi Koordinatörü Dilara Vardar, ''Akademik çalışmalara hizmet eden yapay zeka, özetleme, çeviri ve metin üretimi gibi alanlarda büyük faydalar sağlayabilir. Bununla birlikte, yapay zekanın ürettiği içeriklerin orijinal olup olmadığı ve kaynak atıflarının doğru olup olmadığı gibi konular etik bir çerçevede ele alınmalıdır. Bu noktada, insanlar ve algoritmalar arasındaki sınırlar net bir şekilde çizilmelidir ve yapay zekanın ahlaki standartlara uyması kullanıcılar tarafından garanti edilmelidir.'' diye konuştu.

Yapay zeka ve intihal tartışmaları

Akademik dünyada intihal, etik standartlara aykırı olarak kabul edildiğini belirten Hisar Okulları Bilişim Stratejileri Merkezi Koordinatörü Dilara Vardar, intihal, yapay zekanın hızlı metin üretme yetenekleri nedeniyle artabileceğini söyleyerek şöyle devam etti: ''Sonuç olarak, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklerin özgünlüğü ve kaynaklarının doğru bir şekilde belirtilmesi gerekir. Bu, algoritmaların etik değerleri içselleştirmesini gerektirir ve akademik dürüstlüğü güvence altına alır.''

Öğrenci verilerin gizliliği nasıl ele alınmalı?

Hisar Okulları Bilişim Stratejileri Merkezi Koordinatörü Dilara Vardar: “Üstün Öğrenen Programımız kapsamında işbirliği yaptığımız Coursera’nın araştırmasına göre; 2025 yılına kadar dijitalleşme, veri ve yapay zeka alanlarındaki gelişmelerin 97 milyona yakın yeni iş yaratacak. Ayrıca mevcut 85 milyon işin de değişeceği tahmin ediliyor. Yapay Zeka akademik dürüstlük bağlamında da tartışılıyor. Akademik dürüstlük ve yapay zeka etiği, sadece akademik içerik üretmekle sınırlı değil. Yapay zeka çerçevesi iyi çizilmezse; öğrencileri değerlendirmek, eğitim materyalleri yapmak ve araştırma yapmak gibi alanlarda etik sorunlara neden olabilir. Geçtiğimiz günlerde[1]  Science ve Nature gibi dergilerin ChatGPT ile yazılan makaleleri yasaklaması bu endişeye bir örnek. Ayrıca etik tartışmalar, eğitimde kullanılan algoritmaların adil olup olmadığı ve öğrenci verilerinin gizliliği ve güvenliği gibi konulardan da kaynaklanabilir. Hisar Okulları Bilişim Stratejileri Merkezi olarak yapay zekanın eğitim dünyasına etkisi ve bu kapsamda okulların atacağı adımları belirlemek adına çalışmalarımızı yürütüyoruz.'' şeklinde konuştu.

Yapay zeka, birçok farklı sektörde ve meslekte büyük etkiler yaratmış ve yaratmaya devam etmekte olduğunu söyleyeren Dilara Vardar yapay zekanın etkileyeceği bazı meslekler şu şekilde sıraladı:

''Sağlık sektörü: Tıp alanında yapay zeka, teşhis, tedavi ve hasta bakım süreçlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Radyoloji, patoloji gibi görüntüleme alanlarındaki verilerin analizi, hastalık teşhislerinin doğruluğunu artırmada yardımcı olabilir. Hukuk: Mahkeme kararlarının incelenmesi ve hukuki belgelerin analizi gibi işlemlerde yapay zeka kullanılır. Büyük miktarda veri ve metin işlerken özellikle etkilidir. Üretim ve endüstri:üretim süreçlerini daha verimli hale getirmek, hataları önceden tahmin etmek ve optimize etmek için yapay zeka kullanılır. Yapay zeka, robotik sistemlerle birlikte üretim hatlarını yönetiyor. Finans: Yapay zeka, finansal analiz, risk yönetimi, otomatik ticaret gibi alanlarda kullanılır. Büyük veri analiziyle piyasa trendlerini tahmin etmek ve yatırım kararları almak için kullanılabilir. Eğitim: Yapay zeka, öğretmenlere yardımcı olmak için kullanılır ve öğrenci performansını takip eder. Adaptif öğrenme sistemleri, öğrenci başarısını artırabilir. Ulaşım: Lojistik, trafik yönetimi ve otonom araçlar için yapay zeka kullanılmaktadır. Araçlar, trafik durumunu analiz edebilir ve sürücüsüz taşıma sistemleri oluşturabilir. Pazarlama: Hedef kitle davranışlarını analiz ederek yapay zeka kullanarak pazarlama stratejileri oluşturur. Ayrıca kişiselleştirilmiş içerik ve tavsiyeler sunmak için kullanılabilir.''

Dilara Vardar, yapay zekanın gelişimiyle birlikte ortaya çıkabilecek meslekleri ise şöyle sıraladı:

''Veri mahremiyeti danışmanı: Yapay zeka sistemleri çok sayıda veri kullandığından, veri güvenliği ve mahremiyeti önemlidir. Bu meslek, verilerin mahremiyet ve güvenlik risklerini yönetmek için danışmanlık sağlar. Yapay zeka güvenlik uzmanı: Yapay zeka sistemlerinin siber güvenliği son derece önemlidir. Yapay zeka güvenlik uzmanları, sistemleri siber saldırılardan koruyabilir ve güvenlik açıklarını tespit edebilir. Yapay zeka çevirmeni: Çeşitli dillerde çalışan yapay zekâ sistemleri, iletişim kurmak için yapay zeka çevirmenleri gerektirebilir. Bu meslek, çeşitli dillerde çalışan yapay zeka sistemlerini geliştirmek ve veri akışını yönetmekle ilgilenir. Yapay zeka tasarım psikologu: İnsanlarla etkileşim kurmak için yapay zeka sistemlerinin kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmak çok önemlidir. Bu uzmanlar, yapay zeka sistemlerini insanların duygusal tepkileriyle daha iyi uyumlu hale getirmek için çalışabilir. Yapay zeka işbirliği uzmanı: İnsanlar ve yapay zeka sistemleri arasındaki etkili işbirliğini sağlamak için uzmanlara ihtiyaç olabilir. Bu uzmanlar, insan-robot etkileşimini geliştirmek, işbirliği protokolleri tasarlamak ve sistemler arası uyumu sağlamak için çalışabilir.''

Yapay zekanın akademi alanında da meslekler alanında da çok fazla değişim yapacağından hemfikir olduğunu belirten Dilara Vardar. ''Önemli olan kişilerin bu değişiklere uyum sağlayıp kendini adapte edebilmesidir. Hayatımızı oldukça kolaylaştıracak fakat bizden de bir şeyler götürecek bu alanda bilgi sahibi olmak günümüz insanın görevlerinden biri haline gelmiştir. Bundan dolayı yapay zeka konusunda gelişmeleri takip etmeli ve bu alanda da yetkinlik kazanabilecek hale gelmeliyiz.'' şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Yapay zekanın akademide yer alması ve meslekler üzerindeki etkisi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayısı Tatlıları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
Kayısı Tatlıları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
Bakan Kurum: Diyarbakır’da 4 bin 415 yeni yuvamız ve iş yerimizde hayat başladı
Bakan Kurum: Diyarbakır’da 4 bin 415 yeni yuvamız ve iş yerimizde hayat başladı