Şevket Sabancı vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın 8. dönemi başladı

İşverenlerce az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere işe geçiş süreçlerinde fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın 50 yeni katılımcısı işbaşı yaptı.

325 kez okundu.
Şevket Sabancı vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın 8. dönemi başladı Advert

İşverenlerce az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere işe geçiş süreçlerinde fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın 50 yeni katılımcısı işbaşı yaptı.

Merhum Şevket Sabancı ve ailesi tarafından 2000 yılında kurulan Türkiye’nin lider yatırım şirketlerinden biri olan Esas Holding’in sosyal fayda odaklı yatırım birimi Esas Sosyal; 2015 yılından bu yana gençlik ve istihdam alanında sürdürülebilir ve ölçülebilir etki yaratıyor. ‘Esas Sosyal Fırsat Eşitliği Sağlar’ mottosuyla hayata geçirilen Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat, Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım ve Mezun Programları işverenlerce az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin; iş hayatına öz güvenli, donanımlı ve sorumluluk sahibi bireyler olarak adım atmalarını hedefliyor. 

İşverenlerce az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlerin 12 ay boyunca STK’larda tam zamanlı olarak çalışmalarına imkan sağlayan Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı gençlere; STK’larda ve özel sektörde karşılığı olan kurumsal iletişim, finans ve muhasebe, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak geliştirme/iş geliştirme gibi birimlerinde iş deneyimi sunarken, İlk Fırsat Akademisi kapsamında da kariyer gelişimlerine katkıda bulunacak 250 saati aşkın eğitim ve mentorluk imkanları sağlıyor. Böylece Esas Sosyal; eğitimli genç istihdamına çözüm modeli sunarken aynı zamanda STK’lara da nitelikli ve genç iş gücü sağlayarak, toplumsal kalkınmaya katkıda bulunuyor. Esas Sosyal, hayata geçirdiği sosyal yatırım programları çevresinde aralarında kurumsal ve ayni destekçiler, katılımcılar, mentorlar, mezunlar, STK yöneticileri, İK profesyonelleri ve eğitmenlerin yer aldığı 4 bin kişiyi aşan bir ekosistem geliştirdi. Ekosistemde yer alan kişi ve kurumlar gençlerin fırsat eşitliğine kavuşması için el ele vererek, birbirinden beslenen bir fayda mekanizması prensibiyle sosyal etki yaratmayı hedefliyor.

Bu zamana kadar 25 bini aşkın başvuru alan Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı kapsamında gençler; Program ile farklı meslek gruplarında sivil toplum sektörünün dinamiklerini keşfederken, çevre, sağlık, eğitim, kültür-sanat, çocuklar, engelliler, gençler, insani yardım, sosyo-ekonomik gelişim ve cinsiyet eşitliği alanlarında toplum yararına çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları da nitelikli genç iş gücüyle destekleniyor. Esas Sosyal’in Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ile bu zamana kadar 44 farklı STK’da toplam 300 genç, ilk kez iş deneyimini tecrübe etti.  Bu yıl ise katılımcılar;  Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Aydın Doğan Vakfı, Darüşşafaka Cemiyeti, DenizTemiz Derneği (TURMEPA), Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), Habitat Derneği, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV), İş Dünyası Ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER), Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), Kodluyoruz Derneği, Köy Okulları Değişim Ağı (KODA), Maya Vakfı, TEMA Vakfı, Toplum  Gönüllüleri Vakfı (TOG), Türk Eğitim Vakfı (TEV), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (KORUNCUK), Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) ve Yenibirlider Derneği’nde ilk fırsatlarına ulaşacak.

Programın 7. dönem katılımcıları, STK’larda deneyim kazanıp Ağustos ayında Programdan mezun olarak kariyerlerine devam ederken, 8. döneme başlamanın heyecanını yaşayan 50 katılımcı ise gerçekleştirilen oryantasyon akabinde eylül ayında işbaşı yaptı.

Esas Sosyal Hakkında:

Türkiye’nin lider yatırım gruplarından Esas Holding'in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal, merhum Şevket Sabancı ve ailesinin topluma yatırım yapma vizyonu ile kuruldu. 2015 yılından bu yana genç istihdamında fırsat eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık misyonuyla sürdürülebilir ve ölçülebilir sosyal yatırımlar hayata geçiren Esas Sosyal’in liderliğini Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı üstleniyor. İşverenlerce daha az bilinen devlet üniversitelerindeki gençlerin istihdama geçişte karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırmaya çalışan Esas Sosyal, eğitimli genç işsizliğine çözüm modeli olan Programları etrafında özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, iş insanları, yöneticiler ve gençlerden oluşan 4.000 kişilik güçlü bir ekosistemi harekete geçiriyor. 

www.esassosyal.org

Hibya Haber Ajansı

Şevket Sabancı vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın 8. dönemi başladı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayısı Tatlıları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
Kayısı Tatlıları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
Bakan Kurum: Diyarbakır’da 4 bin 415 yeni yuvamız ve iş yerimizde hayat başladı
Bakan Kurum: Diyarbakır’da 4 bin 415 yeni yuvamız ve iş yerimizde hayat başladı