Şanlıurfa Türkiye´nin STEM merkezi olacak.

Ana okuldan ortaöğretime kadar Şanlıurfalı öğrencilerin eğitimine büyük bir değere katacak eğitim anlayışı STEM, Şanlıurfa İl Milli Eğitime ait merkezde hayat buluyor.

1615 kez okundu.
Şanlıurfa Türkiye´nin STEM merkezi olacak. Advert

Ana okuldan ortaöğretime kadar Şanlıurfalı öğrencilerin eğitimine büyük bir değere katacak eğitim anlayışı STEM, Şanlıurfa İl Milli Eğitime ait merkezde hayat buluyor. Tüm öğrenci gruplarına yönelik teknolojik ve bilimsel etkinliklerin uygulanacağı Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü STEM Merkezi 17.10.2016 tarihinde Şanlıurfa Valisi Sn. Güngör Azim Tuna, İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Metin İlci ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sn. Abdülkadir Açar´ın katılımı ile öğrencilerin kullanımına açıldı.

 

Yarım milyondan fazla öğrencinin eğitim gördüğü Şanlıurfa ilinde açılan bu merkez ile artık bilimsel faaliyetlere yatkın tüm öğrencilere STEM modülleri ışığında eğitimler verilecek ve geleceğin büyük mühendis adaylarına ortam hazırlanacaktır. Okulların randevu alarak öğretmen ve öğrencileri ile ziyaret edebildiği merkez 6 katlı olup 2 konferans salonu, 9 sınıf ve 3 bireysel çalışma tasarım sınıfından oluşmaktadır.

Merkezde anaokulu, ilkokul ver ortaokul STEM sınıflarından meslek liselerine yönelik endüstriyel robot ve kodlama sınıflarına kadar farklı konsepte oluşturulmuş bilim sınıfları bulunmaktadır.

Merkezde anaokulu, ilkokul ver ortaokul STEM sınıflarından meslek liselerine yönelik endüstriyel robot ve kodlama sınıflarına kadar farklı konsepte oluşturulmuş bilim sınıfları bulunmaktadır.

 

Şanlıurfa´da STEM Eğitici Eğitimi yüzlerce öğretmene ulaşmayı hedefliyor

Karacadağ Kalkınma Ajansı destekli STEM Eğitmen Eğitimi 8 Ekim 2016 Yenişehir Halk Eğitim STEM Merkezinde başladı. Proje kapsamında açılan eğitime 160 öğretmen başvurmuş olup eğitmen adayları 2016 Aralık ayı sonuna kadar yeni STEM Merkezinde 2 ay boyunca her hafta sonu eğitim alabilecek. İlk hafta 20 öğretmenle başarılı şekilde eğitimi tamamlayan öğretmenler hafta içi öğrencileriyle STEM uygulamaları için Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü STEM merkezine ait atölyelerini kullanabilecek.

 

STEM eğitimlerine verdiği önemden dolayı eğitimlere katılan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ "STEM geleceğin en iyi mühendislerini yetiştirmede önemli bir eğitim modeli olması yönüyle ilimiz eğitim kalitesine büyük güç katacaktır. Nitekim geçen senelerde çalışmalarına başladığımız STEM hakkında Bakanlığımızın da modeli eğitim programına dâhil edeceğini belirtmesiyle projemiz daha fazla bir ivme kazanmıştır " şeklinde görüşlerini belirtti. 

 

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Türkiye Ulusal Ajansı destekli STEM: Geleceğin Mühendisleri projesi bir buçuk yıldır Şanlıurfa pilot okullarında başarıyla uygulanmaya devam ediyor. Yeni kurulan STEM Merkezi ildeki binlere kapsını açarak bölgesel düzeyde eğitimde başarıyı hedefleyen bir kaldıraç haline gelmeyi vaat ediyor.

 

Özellikle Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin önemli desteğiyle 5 mobil STEM Okul Seti alınmış olup eğitim alan öğretmenlerin ve ilgili öğrencilerin kullanımına sunulacaktır. STEM projesinden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ercan da  konuya ilişkin olarak "Kurumların ortak çalışmasıyla sürdürülen STEM projesi ilimiz açısından uzun vadeli bir eğitimde başarı girişimidir. STEM sayesinde öğrencilerin, Problem Çözebilme, Yenilikçiliğe açık, İcat yapabilme, Özgüven ve Öz-motivasyon, Tutarlı düşünme, Teknoloji okuryazarlığı hedef alanlarında MEB öngördüğü şekilde öğrencilerde önemli kazanımlar sağlayacaktır. " dedi.

 

Şanlıurfa Türkiye´nin STEM merkezi olacak.
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce:
İnce: "Seçmenlerin incelenmesi ve sandık güvenliği için iş birliğine varız"
Hatay’da 1 ton 197 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Hatay’da 1 ton 197 kilo uyuşturucu ele geçirildi