KAMER Urfa’da Suriyeli kadın sığınmacıları araştırdı

KAMER Şanlıurfa Temsilciliği tarafından “Dışarıda kalanlar sıgınmacı kadınlara destek” projesi kapsamında sığınmacı kadınlar ve ailelerine yönelik sosyal uyum araştırması gerçekleştirildi.2016’in ilk aylarında başlatılan proje kapsamında Şanlıurfa’da 200 kadın ile birebir ve derinlemesine görüşmeler yapıldı.

1830 kez okundu.
 KAMER Urfa’da Suriyeli kadın sığınmacıları araştırdı Advert

KAMER  Şanlıurfa Temsilciliği tarafından “Dışarıda Kalanlar Sıgınmacı Kadınlara Destek” projesi  kapsamında Sığınmacı Kadınlar ve Ailelerine yönelik sosyal uyum araştırması gerçekleştirildi. Şanlıurfa’da kamp dışında kalan Suriyeli sığınmacıların durum tespiti ve yerel halkla entegrasyonu çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmada, sığınmacıların yaşam koşulları, sosyo-ekonomik durumları, eğitim seviyeleri ve psikolojik durumları tespit edilerek kayıt altına alındı. İhtiyaç ve önceliklerin tespit edildiği araştırma sonuçlarına göre çözüm için stratejiler tespit edilerek, girişimler başlatıldı.

 

Talepleri  ve sorunları kayıt altına alındı

 

Şanlıurfa’da kamp dışında kalan Suriyeli sığınmacıların durum tespiti ve yerel halkla entegrasyonu çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmada, sığınmacıların yaşam koşulları, sosyo-ekonomik durumları, eğitim seviyeleri, psikolojik durumları tespit edilerek kayıt altına alındı. İhtiyaç ve önceliklerin tespit edildiği araştırma sonuçlarına göre çözüm için stratejiler tespit edilerek, girişimler başlatıldı.2016 yılının ilk aylarında başlatılan projede sığınmacılarla birebir ve derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmeler sonucunda sığınmacıların beklentileri, amaçları, uyum istekleri, iş, eğitim ve mesleki ihtiyaçları tespit edildi. Demografik yapıları ve mobilite durumları belirlenen sığınmacıların, Türkiye’de sürekli veya dönemlik yaşama durumları, Şanlıurfa halkıyla entegrasyon istekleri de incelendi. Kayıt altında olmayan sığınmacıların da kayıt altına alındığı araştırmada, sosyal ve kültürel entegrasyon için öncelik ve stratejiler de belirlendi.

 

Şanlıurfa’da 200 kadın ile görüşüldü

 

Projenin sonuçları Şanlıurfa’da bir otelde düzenlenen toplantı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıda konuşan KAMER Vakfı Urfa Temsilcisi Gülseren Kaplan,1 ocak 2016 itibariyle “Dışarıda kalanlar sığınmacı kadınlara destek projesi  kapsamında Şanlıurfa,Diyarbakır,Mardin,Gaziantep ve Kilis’te   toplamda 1138 sığınmacı ile yüz yüze görüştük.Daha sonra bu kadınlara okuma yazma kursu açtık.Bu kursun ardından sertifika aldılar.Ayrıca bu kadınlara gıda ve giyim yardımı yapıldı.Ayrıca şiddet için başvuranları da gerekli mercilere yönlendirdik” dedi.

 

 

 

KAMER Urfa’da Suriyeli kadın sığınmacıları araştırdı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce:
İnce: "Seçmenlerin incelenmesi ve sandık güvenliği için iş birliğine varız"
Hatay’da 1 ton 197 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Hatay’da 1 ton 197 kilo uyuşturucu ele geçirildi