Avrupa cam ambalaj endüstrisinin 2050'de iklim nötr olma hedefini destekliyor

GCA, uluslararası iş birliği çerçevesinde FEVE Projeleri kapsamında da, 2050 yılına kadar Avrupa cam ambalaj endüstrisinin tamamen iklim nötr olması hedefini destekliyor.

92 kez okundu.
Avrupa cam ambalaj endüstrisinin 2050'de iklim nötr olma hedefini destekliyor Advert

Son yıllarda dünya genelinde çevre bilinci ile birlikte sağlıklı, sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir ambalajlara talep artıyor. Bu noktada özellikle içerisinde kimyasal bulunmaması ve ürünleri taze bir şekilde tutması nitelikleriyle cam, en çok tercih edilen ambalaj olarak öne çıkıyor. Bu yıl içerisinde FEVE tarafından yapılan araştırmaya göre; tüketicilerin yüzde 65'i cam ambalajlı bir ürünün kalitesini daha yüksek ve güvenilir buluyor. Ayrıca Avrupa'da son üç yıl içerisinde cam ambalaj kullanımında yüzde 28'lik bir artış yaşanırken, Türkiye'de bu oranın yüzde 49 seviyesinde olması dikkat çekti.

Yeni neslin çevresel sorunlara duyarlılığı ve sağlıklı yaşama bilinci ürün satın alırken cam ürünlere yönelmesini sağlıyor. Ancak, Türkiye'de tüketicilerin cam ambalajlı ürünler hakkında olumlu bir algısı olmasına rağmen, cam ambalajların geri dönüşümü konusunda ciddi bir eksiklik bulunuyor. Bu noktada sürdürülebilirliği ve toplumsal sorumluluğu öncelikli bir görev olarak benimseyen GCA, sadece geri dönüşüm oranlarını artırmak değil, aynı zamanda camın doğal, yenilenebilir ve sürdürülebilir özelliklerini topluma yayma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Geri dönüşüm projeleri ile sürdürülebilirliğe direkt olarak katkıda bulunan GCA, uluslararası iş birliği çerçevesinde FEVE Projeleri kapsamında da, 2050 yılına kadar Avrupa cam ambalaj endüstrisinin tamamen iklim nötr olması hedefini destekliyor. 

“GCA olarak sürdürülebilirliği esas alan çalışmalar gerçekleştiriyoruz”

Cam ambalajın sağlık açısından önemini vurgulayan GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, “Dünya genelinde çevre bilincinin artması, tüketicilerin ambalaj seçimlerini etkiliyor. Özellikle 2023'te, camın sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir nitelikleri sayesinde, ambalaj sektöründe hak ettiği öne çıkışı yaşadığını görmekteyiz. Bu trende paralel bir şekilde, GCA olarak sürdürülebilirliği esas alarak birçok çalışma gerçekleştiriyoruz.  9001 ve BRC/PM standartlarına uygun çalışarak kaliteli ve güvenli üretim yapıyoruz. Üretim tesislerimizde çevreye saygılı bir yaklaşım benimsiyoruz. Ekipman seçimlerimizde de bu yaklaşımı ön planda tutuyoruz. Teknoloji ve malzeme geliştirme çalışmalarında ise, cam ambalajda hafifleme (lightweighting) çözümleri üzerinde yoğunlaşıyoruz” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Avrupa cam ambalaj endüstrisinin 2050'de iklim nötr olma hedefini destekliyor
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel'den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı
Özel'den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı
Şanlıurfa'da 43 kilo 700 gram uyuşturucu ele geçirildi
Şanlıurfa'da 43 kilo 700 gram uyuşturucu ele geçirildi