Örnekköy'de ikinci etap başarıyla tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy'de kentsel dönüşümle 170 konut ve 20 işyerinin tapularını hak sahiplerine dağıttı.

126 kez okundu.
Örnekköy'de ikinci etap başarıyla tamamlandı Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ikinci etabında tamamlanan binaların tapuları dağıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tapu teslim töreninde yaptığı konuşmada, projenin ikinci etabının tamamlanmasının ardından diğer etapları da en kısa sürede bitireceklerini belirtti. Soyer, bu çalışmalarla İzmir'e verdikleri sözü tuttuklarını vurgulayarak, 4,5 yılda bahane üretmeden iş ürettiklerini ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin garantörlüğünde, yerinde ve yüzde yüz uzlaşı ilkeleri çerçevesinde Türkiye’ye örnek olacak şekilde hayata geçirdiği kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürdürülüyor. 6 bölgede toplam 248 hektar alanda devam eden dönüşüm projelerinin bir etabında daha tapu sevinci yaşandı. Karşıyaka Örnekköy’de tamamlanan ikinci etabın hak sahipleri tapularını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in elinden aldı. Törene Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, belediye meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, bürokratlar ve hak sahipleri katıldı.

Yolumuzdan şaşmadık
“İzmir seninle gurur duyuyor” sloganları arasında kürsüye gelen Başkan Soyer, “Biz sizlerle gurur duyuyoruz kardeşlerim. İki buçuk yıl önce temelini attığımız Örnekköy 2’nci Etap Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları tamamlandı. İzmir’e söz vermiştik. Sözümüzü tuttuk. Bu söz şimdi karşınızda duruyor. Kentsel dönüşüm seferberliğimizde her zaman üç temel ilkeyi gözettik. Yerinde dönüşüm, yüzde yüz uzlaşı ve en önemlisi de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güvencesi ve garantörlüğü. Bugün 170 konut ve 20 iş yerinin tapu teslimini yapıyoruz. İkinci etap hak sahipleri bugün sadece yeni konutlarına kavuşmuş olmakla kalmayacaklar. Aynı zamanda Örnekköy’de çok sağlıklı bir altyapıya da kavuşmuş olacaklar. Depreme dayanıklı, güvenli binalara yerleşecekler. Örnekköylüler yeni evlerinde, güvenli, sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşayacaklar. Uzun yıllar bekledikten sonra gerçekleşiyor olması çok büyük mutluluk bizim için. Çünkü çok zor koşullarda başladık. Pandemi, deprem, ekonomik kriz, yüksek enflasyon… Ama yolumuzdan şaşmadık. Geçen hafta yağmur nedeniyle erteledik ya, ‘önümüzdeki hafta kar yağsa, tsunami olsa, ne olursa olsun yapacağız’ dedim. Allah razı olsun, sizler de bizi yalnız bırakmadınız. Gerçekten bize düşen sizlere hizmet etmenin, sözümüzü tutmanın, tapularınızı teslim etmenin gururu ve heyecanı” dedi.

Örnekköy’ün talihi değişiyor

Başkan Soyer, İzmir'de yürütülen kentsel dönüşüm projelerinin sadece binaları dönüştürmek değil, aynı zamanda vatandaşların yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedeflediğini vurguladı. Örnekköy'de birinci etapta 143 bağımsız birimin hak sahiplerine teslim edildiğini hatırlatan Soyer, bugünkü törenle birlikte toplamda 333 konutun hak sahiplerine kavuşturulmuş olacağını belirtti. Üçüncü, dördüncü ve beşinci etapların yapımına devam ettiklerini ifade eden Soyer, Örnekköy'de toplamda 3 bin 800 bağımsız birimin yapılacağını ve bu sayede mahallenin talihini değiştireceklerini söyledi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremin İzmir için bir gerçek olduğunu ve kentleşme problemleriyle iklim krizinin birleşerek metropollerde krizlere neden olduğunu söyledi. Göreve geldiklerinde geleceğe güvenle bakan bir İzmir oluşturmak için Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı'nı kurduklarını belirten Soyer, Türkiye'nin en kapsamlı depremsellik ve tsunami riski araştırmasını üniversitelerle birlikte yürüttüklerini ve inşaat mühendisleriyle her binanın deprem güvenlik karnesini çıkardıklarını ifade etti.


Başkan Soyer, kentsel dönüşümde İzmir'de 6 farklı bölgede, 8 etap halinde, 820 bin metrekarelik inşaat alanında çalışmaların sürdüğünü belirterek, bu süreçte 51 kooperatifin kurulduğunu ve vatandaşları kendi binalarının müteahhidi haline getirdiklerini ifade etti. İzmir'in altyapısını ve yapı stokunu güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

“3, 4 ve 5’inci etaplar bizim namus ve vicdan borcumuz”
İzmir’in geleceğini korumak için kentin altyapısını ve yapı stokunu güçlendirdiklerini aktaran Soyer, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Attığımız adımlarla, şehrimizin kronik sorunlarına kalıcı çözümler üreterek, İzmir’in önümüzdeki 50 yılını güvence altına alacak projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Söz verdik, yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Bugün burada tapularını teslim edeceğimiz hak sahiplerine yeni evlerinin, yeni yaşamlarının huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. İkinci etabın hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Hiç kuşkunuz olmasın 3, 4 ve 5’inci etabın hak sahipleri ve bekleyenleri, olabilecek en kısa sürede bunları mutlaka tamamlayacağız. Bu bizim namus, vicdan borcumuz. Asla durmak yok. Yola devam edeceğiz ve en kısa sürede bunları gerçekleştireceğiz. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bu şehirde yaşıyor olmaktan, sizlerle beraber var olmaktan gurur duyuyorum.”

Çok mutluyuz
Törende konuşan Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi Nilüfer Bakoğlu da, “Kentsel dönüşüm çok zor bir proje ama Büyükşehir Belediye başkanımız ve ekibi çok güzel bir şekilde tamamlamak için uğraşıyorlar. Tapularınız ve evleriniz hayırlı olsun” dedi. Örnekköy Mahallesi Muhtarı Avni Yüksel, “Uzun süre beklediğimiz umutlarımızın, hayallerimizin gerçekleştiğini gördüğümüz için çok mutluyuz. Tapularımızı almaktan çok mutluyuz” diye konuştu.Hak sahipleri adına konuşan Ceyhan Narin de, “Çocukluğum burada geçti. Annem babam vefat etti, onların da görmesini isterdim, şimdi nasip oldu. Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Kolay bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Binaların özellikleri
7 ve 10 katlı 2 bloktan oluşan ikinci etapta 2 kat bodrum, 94 araçlık kapalı otopark bulunuyor. 29 bin 352 metrekarelik proje alanında 53 metrekarelik (1+1), 62 metrekarelik (2+1), 74 metrekarelik (2+1), 84 metrekarelik (2+1),  96 metrekarelik (3+1) ve 107 metrekarelik (3+1)  olmak üzere toplam 6 ayrı konut tipi yer alıyor.

Diğer etaplarda çalışmalar sürüyor
Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi'nin birinci etabında 2020 yılında 143 bağımsız birim tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmişti. Bugün yapılan törenle projenin ikinci etabında 170 konut ve 20 işyerinden oluşan 190 bağımsız bölümün de tapuları hak sahiplerine verildi. Bin 600 bağımsız birimin bulunduğu 3, 4 ve 5’inci etapların yapımı tüm hızıyla sürüyor. Ayrıca bir yandan da 6’ncı etap için kura ve ihale hazırlık çalışmaları yapılıyor. 3 bin 800 bağımsız birimin üretileceği alanda 333 bağımsız birim tamamlanmış oldu.

İzmir’de dönüşümün süreci
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü kentsel dönüşüm süreçlerinde hak sahipleriyle uzlaşılarak “Yerinde Dönüşüm“ ilkesini hayata geçiriliyor.  Yaşayanların yine aynı alanda ve yenilenmiş çevrede ve sağlıklı yapılarda yaşamlarına devam etmesine öncelik veriliyor. 4 farklı kentsel dönüşüm alanında, uzlaşma görüşmeleri ile birlikte inşaat yapımı ve yeni ihale etapları için çalışmalar birlikte devam ediyor. Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda 3 etapta, Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı'nda 2 etapta, Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında bir etapta, Gaziemir Kentsel Dönüşüm Alanında 2 etapta olmak üzere 8 etapta yaklaşık 820 bin metrekarelik inşaat alanında 5 bin 560 bağımsız bölümün inşaatları sürüyor. 

 

Hibya Haber Ajansı

Örnekköy'de ikinci etap başarıyla tamamlandı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel'den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı
Özel'den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı
Şanlıurfa'da 43 kilo 700 gram uyuşturucu ele geçirildi
Şanlıurfa'da 43 kilo 700 gram uyuşturucu ele geçirildi