Bakan Fidan: "Hamas sivilleri öldürüyorsa İsraillileri kınadığımız gibi bunu da kınıyoruz"

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Filistin davasında esas itibarıyla değişen bir şeyin olmadığını söyledi.

343 kez okundu.
Bakan Fidan: Advert

Bakan Fidan, Katar merkezli Al Jazeera televizyon kanalına İsrail'in Gazze'deki saldırılarına ve bunun durdurulması için harcanan uluslararası çabalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bölgenin barışa, istikrara, ekonomik kalkınmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Bakan Fidan, "Bunun yolu Filistin meselesinin hallinden geçiyor. Aksi takdirde bölgemiz bir istikrarsızlık alanı olmaya devam edecek.  İslam ülkeleri olarak Filistin davasını her ortamda her şekilde desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

"İslam ülkeleri an itibarıyla, ellerindeki bütün diplomatik ve insani araçları kullanarak problemi çözme yolunu tercih etmiş durumda." açıklamasını yapan Bakan Fidan, şunalrı söyledi:

"Farklı çalışmalar devam ediyor. İslam ülkelerinin Türkiye, Endonezya, Nijerya, Ürdün, Mısır, Katar ve Suudi Arabistan’dan oluşan bir eylem grubu var. Bu ülkelerin Dışişleri Bakanları, önümüzdeki haftadan itibaren çeşitli ülkelerin başkentlerinde temaslarda bulunacak. İslam ülkeleri an itibarıyla, ellerindeki bütün diplomatik ve insani araçları kullanarak problemi çözme yolunu tercih etmiş durumda. Gazze’deki kriz karşısında İslam ülkeleri bir araya gelmek, dayanışma göstermek zorunda. Bu dayanışma ve iş birliği ruhu şu ana kadar iyi gitti. Peki daha fazla şey yapılabilir mi? Yapılır. Yapılmalı mı? Kesinlikle yapılmalı. Devletler beraber hareket ettiği zaman ortaya çıkacak etki de daha fazla olacaktır."

En büyük krizin başta ABD olmak üzere Batı dünyasının Gazze’deki zulme sessiz kalması olduğuna dikkat çeken Fidan, "Bu büyük bir kırılmaya sebep oluyor. Bu kırılmanın ortaya çıkaracağı ciddi fay hatları var. Yeni dönemde bölge ülkeleri, İslam ülkeleri ve Batı dışındaki diğer ülkeler arasındaki dayanışma hayati derecede ehemmiyet arz ediyor. Blinken'a dedim ki: İsrailliler öldürüldüğü zaman nasıl tepki gösteriyorsanız, Filistinliler öldürüldüğü zaman da tepki göstermelisiniz. Çifte standart, dünyadaki sistemin iflas ettiğini gösteriyor. Gazze’deki nüfusun tehcir suretiyle başka yerlere gönderilmesini kesinlikle kabul etmediğimizi Blinken’a söyledik." ifadelerine yer verdi.

Fidan, Hamas konusunda Batı ülkeleriyle aynı düşünmek zorunda olmadıkalrını dile getirdi. Bakan Fidan, "Cumhurbaşkanımız deklare etti, ben de deklare ediyorum: Biz Hamas’ı terör örgütü olarak tanımıyoruz. Hamas Filistin’in devlet sistemi içerisinde faaliyet gösteren bir partidir, işgal şartlarında ortaya çıkmış bir harekettir. Biz sivillere karşı kullanılan şiddeti tasvip etmiyoruz. Bunu Hamas’a da söyledik. Hamas sivilleri öldürüyorsa, İsraillileri kınadığımız gibi bunu da kınıyoruz." dedi.

Hibya Haber Ajansı

Bakan Fidan: "Hamas sivilleri öldürüyorsa İsraillileri kınadığımız gibi bunu da kınıyoruz"
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Yerlikaya: AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başladı
Bakan Yerlikaya: AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başladı
Yılmaz’dan Çanakkale’deki depremden etkilenenlere geçmiş olsun mesajı
Yılmaz’dan Çanakkale’deki depremden etkilenenlere geçmiş olsun mesajı