Büyükşehir Belediyesi'nden 7,5 milyon yıllık fosil sergisi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 7,5 milyon yıllık fosil faunasını sergilemek üzere düzenlediği sergi ile Proboscidae, Bovidae ve Giraffidae ailelerinden türleri vatandaşlarla buluşturacak; sergi, 20 Aralık Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanı'nda açılacak.

224 kez okundu.
Büyükşehir Belediyesi'nden 7,5 milyon yıllık fosil sergisi Advert

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kazı çalışmaları desteklenen ve dünyanın ilgisini çeken 7,5 milyon yıllık fosil faunası, yeniden canlandırma çalışmaları ile vatandaşlarla buluşuyor.  Proboscidae (Hortumlugiller), Bovidae (Boş Boynuzlular) ve Giraffidae (Zürafagiller) ailelerinden türlerin yer aldığı sergi, Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanı’nda ziyaretçilere açılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın özel önem verdiği, dünyanın jeolojik tarihine adeta ışık tuttuğunu düşündüğü 7,5 milyon yıllık fosil faunasının yeniden canlandırma çalışmaları Kayseri Büyükşehir Belediyesi destekleriyle devam ediyor. 

Bu kapsamda 20 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’da 7,5 milyon yıllık fosil faunasının yeniden canlandırma çalışmaları, Kayıp Fauna Belgeseli lansmanı ve Resim Sergisi açılışı Büyükşehir Belediyesi fuaye alanında gerçekleştirilecek. 

Sergide, 2018 yılından bu yana çıkarılan birçok farklı türdeki canlıların fosilleri ve bu fosiller kullanılarak elde edilen replika ayaklandırmaları ve Proboscidae (Hortumlugiller), Bovidae (Boş Boynuzlular) ve Giraffidae (Zürafagiller) ailelerinden türler sergilenecek. 

En önemli buluntulardan biri olan Choerolophodon’un parçaları birleştirilerek yapılan ayaklandırma çalışmaları ise tamamlandı ve kafatasından birebir alınan kalıpla oluşturulan replikası da sergide yer alacak 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, yaptığı açıklamada, Kayseri'nin 7,5 milyon yıl öncesine ait eşsiz fosil zenginliklerini dünyaya tanıtmaktan gurur duyduklarını belirtti. 20 Aralık Pazartesi günü gerçekleşecek sergi açılışına tüm vatandaşları davet eden Başkan Büyükkılıç, bu fosillerin bir kültür mirası olduğunu vurgulayarak, "Doğanın tarihini yeniden Kayseri'nin belirlediğini görüyoruz. Kayserimiz açısından ve uluslararası boyutta önem arz ediyor." dedi.

Hibya Haber Ajansı

Büyükşehir Belediyesi'nden 7 5 milyon yıllık fosil sergisi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Yerlikaya: AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başladı
Bakan Yerlikaya: AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başladı
Yılmaz’dan Çanakkale’deki depremden etkilenenlere geçmiş olsun mesajı
Yılmaz’dan Çanakkale’deki depremden etkilenenlere geçmiş olsun mesajı