Dolar endeksinde düşüş eğilimi devam ediyor

Cuma günü Euro Bölgesi’nde TÜFE aylık bazda %0.1 açıklanırken, yıllık bazda TÜFE ise %4.3’ten %2.9’a geriledi.

106 kez okundu.
Dolar endeksinde düşüş eğilimi devam ediyor Advert

Türkiye

Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakindi.

Bugün de yurtiçinde önemli bir veri akışı beklenmiyor. 

 

Euro Bölgesi

Cuma günü Euro Bölgesi’nde TÜFE aylık bazda %0.1 açıklanırken, yıllık bazda TÜFE ise %4.3’ten %2.9’a geriledi. Çekirdek TÜFE aylık bazda %0.2 açıklanırken, yıllık çekirdek TÜFE %4.5’tan %4.2’ye düşüş gösterdi. Petrol fiyatlarındaki sert düşüşün enerji maliyetleri üzerinden manşet enflasyonu aşağıya çektiğini izledik. Ancak buna karşın çekirdek enflasyon hala yüksek seyrediyor. ECB üyesi ve Belçika Merkez Bankası Başkanı Pierre Wunsch, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce enflasyonun %2'lik hedefine geri döndüğünden kesinlikle emin olması gerektiğini ifade ederken, ECB üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, ECB'nin gerekirse faiz oranlarını yeniden artırmaya hazır olması gerektiğini tekrarlarken 2024 yılının 2. çeyreğinde faiz indirimine başlanmasını beklemediğini, bunun biraz erken olacağını kaydetti. ECB üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Avrupa Merkez Bankası'nın Ekim toplantısında faiz artışlarını durdurma kararının, enflasyondaki yavaşlama nedeniyle doğru ve yerinde olduğunu ifade etti. Dolar endeksinde düşüş eğilimi devam ederken Eur/Usd paritesinde alımlar sürdü. Küresel borsalarda faiz baskısının yavaşlamaya devam etmesi Dax’ın yükselişini destekleyen unsur oldu.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya’dan açıklanacak ÜFE’nin aylık bazda %0.1 azalması beklenirken, yıllık bazda ÜFE’nin ise %-14.7’den %-11.0’e yükseleceği tahmin edilmekte.

 

ABD

 

Cuma günü ABD’de konut piyasasına ilişkin gelen verilerde konut başlangıçları beklentilerin hafif üzerinde 1.37 milyon adet açıklanırken, yapı ruhsatları da beklentilerin üzerinde 1.49 milyon adet olarak gerçekleşti. Boston Fed Başkanı Susan Collins, daha fazla faiz artışı olasılığını masadan kaldırmamakla birlikte Fed’in daha ihtiyatlı olması gerektiğini savundu. Mal fiyatlarındaki artışların ılımlı seyretmesi ve barınma enflasyonunun da muhtemelen azalacak olmasıyla birlikte enflasyonun düştüğüne dair umut verici bazı kanıtlar olduğunu ifade ederken yine de %2 hedefine ulaşana kadar zafer ilan etmenin henüz erken olduğunu savundu. ABD 10 yıllık tahvil faizleri Cuma gününü yatay tamamlarken bu sabah %4.46 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinde de Fed’in faiz artırımlarını durduracağı gerekçesiyle düşüş eğilimi sürdü.

 

Bugün ABD’de CB öncül endeksin aylık bazda %0.5 azalması bekleniyor.

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Dolar endeksinde düşüş eğilimi devam ediyor
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel'den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı
Özel'den 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı
Şanlıurfa'da 43 kilo 700 gram uyuşturucu ele geçirildi
Şanlıurfa'da 43 kilo 700 gram uyuşturucu ele geçirildi