CHP’li Güçlü, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına dikkat çekti

CHP Şanlıurfa Akçakale Belediye Başkan Adayı İsa Güçlü, mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı Şanlıurfa ve ilçelerinin en önemli sorununun işsizlik olduğuna işaret ederek, “Ekonomik krizin etkilerine karşı; ilçemizde iş yaratarak, çokça üreterek ve hakça bölüşerek kalkınacağız” ifadelerini kullandı.

1979 kez okundu.
CHP’li Güçlü, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına dikkat çekti Advert

ÇOKÇA ÜRETEREK, HAKÇA BÖLÜŞECEĞİZ
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Akçakale Belediye Başkan Adayı İsa Güçlü, mevsimlik tarım işçilerinin karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkat çekerek, çözüm önerilerini sundu.
Kayıt dışı çalışan tarım emekçilerinin ucuz işgücü olarak görüldüğünü dile getiren İsa Güçlü, “İş bulamadıkları için çocukları ile farklı kentlerde çalışmak zorunda kalan tarım emekçileri ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Başta trafik kazaları olmak üzere, mevsimlik tarım işçisi, güneş çarpması, boğulma, yetersiz beslenme, temizlik, sağlığa erişememe gibi nedenlerle yaşamını yitiriyor. Ne yazık ki bu konuda yüzlerce yaşanmış olumsuz örnekler var” dedi.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE GÖZ YUMULUYOR

Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan ailelerin çocuklarının eğitim olanaklarından yeterince yararlanamadığına vurgu yapan Güçlü, şöyle devam etti: “Mevsimlik tarım işlerinde çocuk işçiliğine göz yumuluyor. Çocuklar dengeli beslenemiyor. Kadınlarımız gittikleri kentlerde güvenlik sorunu yaşıyor. Sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamıyor. Barınma ve hijyen ciddi bir sorun. “

EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK

İşsizliğin yaşanan sorunların temel nedeni olduğuna dikkat çeken İsa Güçlü, “Seçim öncesi büyük vaatler verilen tarım işçileri ne yazık ki bugüne yok hükmünde sayıldı. Vatandaşımızın kendi kentinden uzakta çalışmak zorunda kalmasının en büyük nedeni işsizlik. Doğduğu topraklarda işsizlik sorunu çözüldüğünde mevsimlik tarım emekçilerinin de sorunu çözülmüş olacaktır. Ekonomik krizin etkilerine karşı; ilçemizde iş yaratarak, çokça üreterek ve hakça bölüşerek kalkınacağız” dedi.

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Savunma Bakanı Güler, IKBY Başkanı Barzani ile bir araya geldi
Milli Savunma Bakanı Güler, IKBY Başkanı Barzani ile bir araya geldi
İran’daki seçimler sona erdi
İran’daki seçimler sona erdi