Yargıtay seçimi üçüncü tura kaldı

ANKARA- Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın görev süresinin dolmasının ardından bugün oylanan 5 adaylı seçimin üçüncü turunda da salt çoğunluk sağlanamadığı için seçimlere yarın dördüncü tur oylamasıyla devam edilecek.

1751 kez okundu.
Yargıtay seçimi üçüncü tura kaldı Advert

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle, 5 adaylı Yargıtay Başkanlığı seçimi başladı. Seçim sonucunda hiçbir adayın yeterli oyu almaması sebebiyle seçimin üçüncü turunda da salt çoğunluk sağlanamadı.

Seçimde Yargıtay Başkanı Akarca, Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve 12. Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal'ın aday oldu. Akarca, Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilmiş, 4 yıllık görev süresi dün itibarıyla dolmuştu.

SEÇİME YARIN DEVAM EDİLECEK

Sabahın erken saatlerinde başlayan seçimin ilk iki turunda, adayların 348 olan Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu olan 175 oya ulaşamaması üzerine üçüncü tur oylaması yapıldı.

Seçimin üçüncü turunda, Yargıtay Başkanı Akarca 110, Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak 22, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ile 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk 96, 12. Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal ise 10 oy alırken bu sonuçlara göre, seçime yarın yapılacak dördüncü tur oylamasıyla devam edecek.

Seçimin dördüncü turunda, üçüncü turda en yüksek oyu alan adaylardan Akarca, Kerkez ve Şentürk yarışacak. Dördüncü ve beşinci tur oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa eğer seçim, yeniden adaylık başvurusu ile tekrarlanacak. Ayrıca seçimlerde üye tamsayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor.

 

(MA)

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rize’de trafik kazası
Rize’de trafik kazası
Çelik: İsrail'in basın mensuplarını hedef almasını lanetliyoruz
Çelik: İsrail'in basın mensuplarını hedef almasını lanetliyoruz