Propaganda serbestliği sona erdi

Yarın gerçekleştirilecek yerel seçimlere ilişkin propaganda süresi sona erdi. Seçim yasakları yarın saat 23.59'da son bulacak.

1674 kez okundu.
Propaganda serbestliği sona erdi Advert

Yarın gerçekleştirilecek yerel seçimlere ilişkin propaganda süresi sona erdi. Seçim yasakları saat 18.00 itibariyle başladı ve yarın saat 23.59’da sona erecek. 
 
61 MİLYON 441 BİN 882 KİŞİ OY KULLANACAK
 
Yerel seçimler için 34 siyasi partiden adayların yanı sıra bağımsız adaylar da yarışacak. Ülke genelinde 206 binden fazla sandık kurulacak. 61 milyon 441 bin 882 seçmen oy kullanacak. Seçmenler tüm oy pusulalarını tek zarfa koyacak.  32 ilde oy verme, saat 07.00'de başlayıp 16.00'da sona erecek. Bu illerin dışında kalan diğer yerlerde oy verme saatleri 08.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. 
 
Yerel seçimde; 30 büyükşehir, 51 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı/eşbaşkanları ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek. İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği seçimleri de yapılacak.
 
OY PUSULALARI HAKKINDA 
 
Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Maraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Merdin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı, "belediye başkanı "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak.
 
Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı/eşbaşkanları", "belediye meclisi üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek. 
 
Büyükşehir belediye başkanlığına/eşbaşkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına/eşbaşkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

 

 

(MA)

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rize’de trafik kazası
Rize’de trafik kazası
Çelik: İsrail'in basın mensuplarını hedef almasını lanetliyoruz
Çelik: İsrail'in basın mensuplarını hedef almasını lanetliyoruz