DEM Parti, Van için YSK'ye başvurdu

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilen Abdullah Zeydan'ın adaylığının iptali üzerine YSK'ye başvurdu.

969 kez okundu.
DEM Parti, Van için YSK'ye başvurdu Advert

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti), AK Parti’nin itirazı üzerine Van İl Seçim Kurulu’nun oy çokluğuyla Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’ın adaylığının iptal edilmesine karşı girişimleri sürüyor.

DEM Parti, mazbatanın AK Parti adayına verilmesi kararına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuru yaptı. Başvuruda, Van İl Seçim Kurulu'nun kararının iptali istendi. 

Başvuruda, Zeydan'ın memnu haklarının iadesine dair kararın 4 Nisan 2023'te verildiğine işaret edildi. Başvuruda, "Memnu hakların iadesine ilişkin kararı Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderen de mahkemenin kendisidir. Bu konuda da müvekkilin bir kusurundan bahsedilemez. Memnu hakların iadesi kararını kontrolünü yaptıktan sonra Adli Sicil Kaydına işleyen ise Adalet Bakanlığı personelleri olup bu hususta da müvekkilin bir dahli bulunmamaktadır. Keza bu Adli sicil kaydını yaklaşık 1 yıl boyunca bu şekilde muhafaza eden de yine Adalet Bakanlığıdır. Müvekkile, Van İl Seçim Kuruluna sunulmak üzere, sabıkası olmadığını gösteren Adli Sicil Kaydı Belgesini veren de Adalet Bakanlığıdır" ifadelerine yer verildi. 

 

(MA)

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TCMB-Kapasite kullanım oranı Nisan’da yüzde 77,0’ye geriledi
TCMB-Kapasite kullanım oranı Nisan’da yüzde 77,0’ye geriledi
IDF: Savaş uçakları 50'den fazla askeri hedefe saldırdı
IDF: Savaş uçakları 50'den fazla askeri hedefe saldırdı