Dışişleri Bakanlığı'ndan Ermenistan’a, doğru mayın haritalarını teslim etme çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, 4 Nisan Dünya Mayın Bilinci ve Mayın Faaliyetine Destek Günü dolayısıyla Ermenistan’ı, Azerbaycan’a doğu mayın haritalarını teslim etme çağrısında bulundu.

156 kez okundu.
Dışişleri Bakanlığı'ndan Ermenistan’a, doğru mayın haritalarını teslim etme çağrısı Advert

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun, mayın ve patlamamış mühimmat tehlikesine dikkat çekmek amacıyla 4 Nisan gününü, “Dünya Mayın Bilinci ve Mayın Faaliyetine Destek Günü” olarak ilan edildiği belirtilerek "Türkiye, dünyada ve bölgesinde, gerek kara gerek deniz mayınlarıyla mücadele konusunda somut katkılar sağlayan bir ülkedir." denildi.

Milli Mayın Faaliyet Merkezi aracılığıyla, Anti-Personel Mayınların Kullanımın Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhasına İlişkin Ottava Sözleşmesini ve bu kapsamda ortaya konan uluslararası iş birliklerinin desteklendiği vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Mayın kirliliği nedeniyle uzun bir süredir ciddi bir tehditle karşı karşıya olan Afganistan gibi ülkelerin ve işgal altından kurtardığı topraklarda tespit edilemeyen çok sayıda mayın bulunan Azerbaycan’ın duyduğu güvenlik endişelerini paylaşıyoruz. Ermenistan’ı, Azerbaycan’a doğru mayın haritalarını teslim etmeye çağırıyoruz. Mayın riskiyle mücadele eden ülkelere sahada ve uluslararası alanda verdiğimiz güçlü destek sürecektir."

Hibya Haber Ajansı

Dışişleri Bakanlığı'ndan Ermenistan’a doğru mayın haritalarını teslim etme çağrısı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TCMB-Kapasite kullanım oranı Nisan’da yüzde 77,0’ye geriledi
TCMB-Kapasite kullanım oranı Nisan’da yüzde 77,0’ye geriledi
IDF: Savaş uçakları 50'den fazla askeri hedefe saldırdı
IDF: Savaş uçakları 50'den fazla askeri hedefe saldırdı