Bu yıl yüzde 36 enflasyon beklentisi değişecek mi?

İngiltere Merkez Bankasının, enflasyon düşerken bugün gösterge faiz oranını üst üste altıncı kez %5,25'te (2008'den bu yana en yüksek seviye) sabit tutması ve dört yıl aradan sonra ilk faiz indirimine doğru temkinli sinyal vermesi bekleniyor.

86 kez okundu.
Bu yıl yüzde 36 enflasyon beklentisi değişecek mi? Advert

İngiltere Merkez Bankasının, enflasyon düşerken bugün gösterge faiz oranını üst üste altıncı kez %5,25'te (2008'den bu yana en yüksek seviye) sabit tutması ve dört yıl aradan sonra ilk faiz indirimine doğru temkinli sinyal vermesi bekleniyor. Çünkü; Britanya'nın ekonomik büyümesi daha yavaş olmasına rağmen, ücret artışı ve hizmet fiyatları enflasyonu yaklaşık %6 ile ABD veya Euro bölgesine göre daha yüksek kalıyor, ve Orta Doğu'daki çatışmalara ilişkin belirsizliği hala ortada.

Yatırımcılar için asıl soru, BoE'nin, Avrupa Merkez Bankası'nın borçlanma maliyetlerini azaltacağının sinyalini verdiği Haziran ayında faiz indirimi yapabileceğini mi yoksa ABD Merkez Bankası gibi daha uzun süre dayanıp dayanmayacağıdır.

Mali piyasalar, BoE'nin ilk çeyrek puanlık faiz indirimini yalnızca Ağustos'ta ve Kasım veya Aralık'ta 25’er baz indirimle %4,75'e indirmesini fiyatlıyor. Diğer taraftan son günlerde Faiz vadeli işlem piyasaları Haziran ayında faiz indirimine yaklaşık 50-50 oranında şans veriyor. Bizim beklentimizde Haziran ayından itibaren 2024 yılı sonuna kadar üç faiz indirimi ile %4,5'e düşüreceği yönünde.

Asya piyasaları, Çin'den gelen ticaret verilerinin ithalatın Nisan ayında bir önceki yıla göre %8,4 oranında artarak %4,8'lik artış beklentilerini aştığını,ihracattaki artışın ise tahminleri karşıladığını göstermesi ile dünyanın ikinci büyük ekonomisinde iç talebin toparlandığına dair işaretler vermesinin ardından bu sabah sakin seyrederken, yen, Japonya'nın olası döviz müdahalelerinden bahsetmesiyle üç gün süren düşüşün ardından istikrar kazandı.

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi Fed Başkanı Powell'ın bu yılın sonuna doğru politika gevşemesi yönündeki duruşunu yinelemesinin ardından, hafta başında gördüğü 15 ayın en yüksek seviyesinden çok da uzak olmayan bir seviyede, %0,1 yükseldi . Hazine tahvili piyasasında, getiriler önceki gün yükseldikten sonra pek değişmedi ve gelecek hafta açıklanacak ABD enflasyon raporu öncesinde hareketlerin yavaşlaması bekleniyor. İki yıllık getiriler %4,84 seviyesinde kalırken, 10 yıllık getiriler 3 baz puan artışla %4,50 seviyesinde gerçekleşti.

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarındaki daralmanın arzın sıkılaştığına işaret etmesi ve Fed'in yılsonuna kadar faiz oranlarını düşüreceği yönündeki umutların artmasıyla; Temmuz ayı Brent ham vadeli işlemleri varil başına 83,81 dolara ve Haziran ayı WTI ise varil başına 79,28 dolara yükseldi.

Yurtiçinde bugün TCMB’nin "Enflasyon Raporu 2024-II" sunumu ve BaşkanKarahan’ın sorulara vereceği cevaplara odaklanacak. TCMB, yılın ilk "Enflasyon Raporu"nda önümüzdeki üç yıla ilişkin beklentilerinde değişikliğe gitmemiş, 2024 yılı sonu için % 36, 2025 yılı sonu için % 14 ve 2026 yılı sonu için % 9 olan tahminlerini korumuştu. Bu sabah da TCMB'nin makroihtiyatiçerçevede sadeleşmeye ilişkin duyurusunda, Merkez Bankası'nın, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde makroihtiyati politikaları sadeleştirmeye devam ederek Menkul kıymet tesisine ilişkin düzenlemeyi sonlandırdı.

Dünyadan manşet haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) menkul kıymet tesisine ilişkin düzenlemeyi sonlandırdı. Duyuruda, "6 Nisan 2024 tarihli basın duyurusunda, menkul kıymet tesisi düzenlemesine yönelik sadeleşme adımları duyurulmuş ve söz konusu düzenlemenin yakın zamanda sonlandırılmasının planlandığı açıklanmıştı. Resmi Gazete'de bugün yayımlanan tebliğ ile menkul kıymet tesisine ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılmıştır." denildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ve ExxonMobil arasında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ticaretine ilişkin işbirliği anlaşması imzalandığını duyurdu.

Fed'den Collins faiz indiriminden önce enflasyonun gerileyeceğine dair daha fazla güven istiyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada Collins, "Faaliyet ve enflasyonda son dönemde yaşanan yukarı yönlü sürprizler, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven duyana kadar politikayı mevcut seviyesinde tutmanın muhtemel olduğunu gösteriyor" dedi.

Fed Başkan Yardımcısı Lisa Cook, banka dışı yatırım şirketlerinin kredilerindeki artışın izlenmesi gerektiğini ancak finansal sistem için aşırı risk yaratmış gibi görünmediğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail’in Refah kentine yönelik saldırılarının ardından yaptığı açıklamada, “İsrail’e yüksek yük kapasiteli mühimmat sevkiyatını durdurduk” dedi.

Atlanta Fed'in GDPNow modelinde, ABD'nin 2024 yılı ikinci çeyrek dönemine ilişkin GSYH tahmini yükseldi. Atlanta Fed GDPNow modelinde, ikinci çeyrek döneme ilişkin GSYH tahmini yüzde 3,3'ten yüzde 4,2'ye çıktı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud Milletvekili Tali Gottlieb, Washington yönetiminin Tel Aviv'e silah sevkiyatını durdurma kararı alması ardından, ABD'nin hassas füzeler vermemesi halinde Gazze'yi hassas olmayan füzelerle vuracakları tehdidinde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Robert Holzmann, faiz oranını hızlı biçimde düşürmek için bir neden görmediğini söyledi. Holzmann ayrıca alacakları kararlarda Fed’in de bir nebze etkisi olabileceğini belirtti.

Rusya'nın yıllık 35 milyar dolar gelir hedeflediği Arctic LNG 2 projesi Batı'nın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle kesintiye uğramış durumda.

BOJ’dan Ueda “Politika yapımı açısından yendeki zayıflığı dikkatle takip ediyoruz. Eğer zayıf yen çekirdek enflasyonu etkiler ise politika yanıtı veririz. Kur hareketleri ekonomi ve fiyatları etkileyen önemli faktörler arasında” açıklamasını yaptı.

Kaynak A1 Capital

Hibya Haber Ajansı

Bu yıl yüzde 36 enflasyon beklentisi değişecek mi?
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karahantepe’ye doğa yürüyüşü
Karahantepe’ye doğa yürüyüşü
Filenin Sultanları, İtalya'ya mağlup oldu
Filenin Sultanları, İtalya'ya mağlup oldu