Bakan Özhaseki: Hatay'da evler yükselmeye başladı

Hatay, 8 Mayıs (Hibya)-Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem sonrası imar ve inşa çalışmaları süren Hatay’da incelemelerde bulundu.

91 kez okundu.
Bakan Özhaseki: Hatay'da evler yükselmeye başladı Advert

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve beraberindeki heyet, ilk olarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’ü ziyaret etti. 

Görüşmede, Hatay’ın geleceğini oluşturacak projelerle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Bakan Özhaseki, bölgede evlerin yükselmeye devam ettiğini ifade ederek, daha önce görev yaptığı dönemde kentsel dönüşüm için çok çaba harcadıklarını ancak kentte itirazlar olduğu için dönüşümün gerçekleşemediğini belirtti.

Özhaseki’nin rezerv alan bölgesinde vatandaşlarla yaptığı görüşme, şehirdeki ziyaretler ve Mustafa Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Koordinasyon Toplantısı’na eşlik eden Başkan Öntürk de, demografik yapıyı koruyacak şekilde herkesin kendi mahallesinde ikamet etmesini sağlamaya çalışacaklarını vurguladı. 

Ziyaretler sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan ve vatandaşların sorularını yanıtlayan Öntürk, “Başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımızla birlikte tam koordineli şekilde kadim şehrimiz Hatay’ın inşa, imar ve ihyası için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Binlerce yıldır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış kentimiz için tüm birimlerimizle gece gündüz demeden çalışmaya, yaşam odaklı kalıcı çözümler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Başkan Öntürk, insanların inançlarını ve şehrin demografik yapısını koruyacak şekilde herkesin kendi eski mahallesinde ikamet edebilmelerine çalışacaklarını ve herkesin alıştığı kültürü muhafaza ettiği yerde yaşamaya devam etmesini planladıklarını bildirdi.

Hatay’a 14,3 milyar TL hibe sağlandığına dikkat çeken Öntürk, tüm ilçelerindeki içme suyu ve kanalizasyon sorunlarını çözeceklerini, Turunçlu Arıtma Tesisi ile ilgili kronik sorunlar için de bir çalışma içinde olduklarını duyurdu. Ayrıca Başkan Öntürk, nüfusu yüksek olan bazı köylere çok amaçlı salonlar yapacaklarını ve yeni imar planını da hayata geçireceklerini açıkladı.

Hibya Haber Ajansı

Bakan Özhaseki: Hatay'da evler yükselmeye başladı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karahantepe’ye doğa yürüyüşü
Karahantepe’ye doğa yürüyüşü
Filenin Sultanları, İtalya'ya mağlup oldu
Filenin Sultanları, İtalya'ya mağlup oldu