Belediye önünde Begit ve saldırılara tepki: Kazanımlarımıza sahip çıkacağız

URFA – Birecik Belediyesi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, halk iradesini yok sayan Mehmet Begit'e "Hırsız Begit istifa et" diye seslenerek, DEM Parti ilçe örgütü binasına yapılan iki saldırıya tepki gösterdi.

1002 kez okundu.
Belediye önünde Begit ve saldırılara tepki: Kazanımlarımıza sahip çıkacağız Advert

Urfa’nın Birecik ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) seçilen ancak 29 Nisan’da istifa eden Mehmet Begit'e ve DEM Parti ilçe örgütü binasına dönük saldırılara dair tepkiler sürüyor. DEM Partili Belediye Eşbaşkanı Berivan İlkaya Manas ile Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Ceylanpınar Belediye Eşbaşkanı Uğur Kahraman, Bozova Belediye eşbaşkanıları İsmail Yıldız ile Aygül Kapıkayalı, Suruç belediye eşbaşkanları Ayten Kaya ile Müslüm Baran’ın da aralarında olduğu yüzlerce kişi, belediye binası önünde açıklama yaptı. Polis engeline rağmen yapılan açıklamada “Hırsız Begit istifa et” sloganı atıldı. Ayrıca "İrade gaspına hayır, istifa et", "Hırsızlığa prim yok", "Belediye halkındır öyle kalacak" ve "Halk hakkı olanı almaya geldi" dövizleri taşındı.

'SALDIRILAR BİZİ YOLUMUZDAN EDEMEZ' 

“Onurumuzla varız, direnişle büyüyoruz. Korkmuyoruz buradayız” pankartının açıldığı açıklamada konuşan DEM Parti Belediye Meclis Üyesi Hakan Arıcı, “Bizi haklı davamızdan vazgeçirecek bir güç yoktur” dedi. İlçe binasının sabah saatlerinden bir kez daha saldırıya uğradığını belirten Arıcı, “Her ne kadar kimliği belirsiz kişiler denilse de biz hangi kirli odakların ilçe binamıza saldırma cüretini gösterdiğini biliyoruz. Yaptıkları ve yapmak istedikleri kirli oyunlarına bayrak ve posterleri kılıf yapmak isteyen zihniyet şunu bilsin ki ne saldırılar ne de karalama politikaları bizi yolumuzdan edemez. 31 Mart’ta Birecik halklarının gösterdiği iradeye sonuna kadar sahip çıkacağız. Kirli istifa oyununuza dahil etmek istediğiniz meclis üyemiz Ahmet Arar’ın dediği gibi; partimiz ile yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu. 

'KORKMUYORUZ BURADAYIZ' 

"Seçim sürecinde köy köy, kapı kapı gezerek gecesini gündüzüne katan, yatalak annesini yataktan sandık başına taşıyan her bir partilimizin iradesine sahip çıkacağız" diyen Arıcı, devamında şunları söyledi: "Birecik halkı Begit’e değil DEM Parti’ye oy vermiştir. Begit 29 Nisan’da istifa ederken bayrak ve posterlere müdahale edilmek istendiğini ileri sürmüş ancak aradan geçen 11 günde her hangi somut bir delil paylaşamamıştır. Çünkü iddia ettiği şeylerin gerçek ile bir alakası yoktur. DEM Parti Türkiye genelinde yaklaşık 80 belediye kazanmıştır ve hiçbir belediyede bu ve benzeri bir olay yaşanmamıştır ve yaşanamaz. 

‘İSTİFA DIŞINDA BİR ÇÖZÜM YOK’

Begit’in içine girdiği ihanet ve döneklik çizgisine katılan Sakıp Yaşar, Reşit Çerikan, Mahmut Dirier şunu iyi bilsin ki; tarih hiçbir zaman yapılan ihanetleri ve ihanetçileri unutmaz. Sizler bu halkın vicdanından suçlusunuz. Biran önce içine girdiğiniz bu kirli oyunundan dönün ve halkın içine çıkacak yüzünüz olsun. Begit biran önce gasp ettiği başkanlık koltuğunu halka iade ederek bu halktan özür dilemelidir. Bizim olanı geri alana kadar mücadelemiz büyüyerek devam edecek. Bizi haklı davamızdan vazgeçirecek bir güç yoktur. Begit’in istifa etmesi dışında bir çözüm yoktur. Onurumuzla varız, direnişle büyüyoruz. Korkmuyoruz buradayız."

'KAZANNIMLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ' 

Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, "Sizi bu gaspçı zihniyete karşı gösterdiğiniz etşemsellikten dolayı kutluyoruz. Bu kayyımcı zihniyete karşı bu halk geri adım atmadı atmayacak, size karşıda direnecek. İlçe binamızda saldıran zihniyet ile Hilvan'da sandıkları yakan zihniyet aynı. Ucuz saldırılar ile bu halkı çöktüremezsiniz. Dönüp partimizin tarihine bak. Begit seçim öncesi saltanatlık ile eleştirdiği iktidar zihniyetine yanaşmak istiyor. Birecik halkı kendi iradesine sahip çıktı ve partisine oy verdi. Senin kirli zihniyetine oy vermedi. Yapacağın tek şey istifa et ve onurunu koru. Bu kadar yalancı, gaspçı zihniyetin yanında yer alma. Sırtını dayadışın çetelere 90'lı yılları hatırlatmak isteriz. 90'lı yılların karanlığına bu halk pabuç bırakmaz. Halkın iradesine saygı duy ve istifa et. Bu iktidar, sistem halkın iradesini iki dönem kayyım atayarak gasp edemedi. Özel savaş politikası ile gasp etmeye çalışıyorlar. Hilvan'da yapılan bu, Birecik'te de uygulamak istiyorlar. Bu kayyım politikasıdır. Begit ve sırtını dayandığı çeteler bizi korkutmuyor. Provakasyonan gelmeden demokratik siyaseti büyüteceğiz. İçişleri ve Adalet Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz. Begit bu halkın iradesine saygı duy ve istifa et. Provakasyonlar amacına ulaşamayacak. Urfa halkı 7 belediye kazandı vê kazandılarımıza sahip çıkacağız. Demokratik zeminde halkımız ile yürüyeceğiz." şeklinde konuştu.

ESNAF ZİYARETİ VE YÜRÜYÜŞ 

Açıklama" Hırsız Begit istifa" sloganları ile son buldu. Açıklama sonrası milletvekilleri ve Belediye Eşbaşkanı eşbaşkanları partililer ile birlikte esnaf ziyareti yaparak, sürece dair bilgi verdi. Esnaf ziyaretinin ardımdan yüzlerce kişi iki defa saldırı yapılan DEM Parti ilçe binasına "Direne direne kazanacağız", "Birecik uyuma belediyede hırsız var", "Hırsız istifa" sloganları ile yürüdü.

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca: Onaylı Randevu Dönemi 13 Mayıs'ta başladı
Bakan Koca: Onaylı Randevu Dönemi 13 Mayıs'ta başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan karne alan öğrencilere tebrik mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan karne alan öğrencilere tebrik mesajı