İspanya Katalan bölgesel seçimlerinde ayrılıkçı partiler güç kaybetti

Madrid, 13 Mayıs (Hibya) – İspanya'nın kuzeydoğusundaki Katalonya bölgesinde ayrılıkçı partiler on yıldır ellerinde tuttukları iktidarı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, oy pusulalarının sayımının neredeyse tamamlandığı Pazar günkü seçimlerde en çok oyu sendika yanlısı Sosyalist parti kazanmış görünüyor.

100 kez okundu.
İspanya Katalan bölgesel seçimlerinde ayrılıkçı partiler güç kaybetti Advert

Eski bölge başkanı Carles Puigdemont'un Birlik Partisi'nin başını çektiği bağımsızlık yanlısı dört partinin toplam 61 sandalye kazanacağı ve mecliste çoğunluk için gerekli olan 68 sandalyenin altında kalacağı tahmin ediliyor.

Eski sağlık bakanı Salvador Illa liderliğindeki Sosyalistler ise 2021'de 33 olan sandalye sayısını 42'ye çıkararak en çok oyu almalarına rağmen hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamadı.

Sosyalistlerin Illa'yı göreve getirmek için diğer partilerin desteğini kazanması gerekecek. Önümüzdeki günlerde, belki de haftalarda yapılacak anlaşmalar hükümetin kurulmasında kilit rol oynayacak.

Ancak Illa'nın yükselişi, önümüzdeki ay yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde başbakan Pedro Sánchez ve Sosyalistler için iyiye işaret olarak görülüyor.

 

Hibya Haber Ajansı

İspanya Katalan bölgesel seçimlerinde ayrılıkçı partiler güç kaybetti
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karahantepe’ye doğa yürüyüşü
Karahantepe’ye doğa yürüyüşü
Filenin Sultanları, İtalya'ya mağlup oldu
Filenin Sultanları, İtalya'ya mağlup oldu