Yılmaz: Cari işlemler açığımız azalmaya devam ediyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, cari işlemler açığının azalmaya devam ettiğini bildirdi.

113 kez okundu.
Yılmaz: Cari işlemler açığımız azalmaya devam ediyor Advert

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, cari işlemler açığının azalmaya devam ettiğini belirterek, Mart ayı itibariyle yıllıklandırılmış cari açığın 2023 yılı Mayıs ayına göre 25,8 milyar dolar azalarak 31,2 milyar dolar seviyesine gerilediğini ifade etti.

2024 yılı Ocak-Mart döneminde ise cari açıktaki iyileşmenin geçen senenin aynı dönemine göre 13,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğine değinen Yılmaz, "Cari işlemler dengesindeki iyileşme büyük ölçüde dış ticaret açığındaki düşüşten kaynaklanmıştır. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 2024 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam 15,1 milyar dolar azalmıştır" dedi.

Yılmaz, ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik’ paketinin de kamu harcamalarını azaltırken yurt içi tasarruflarını arttırarak cari dengedeki olumlu gidişatı destekleyeceğini vurgulayarak, "Kararlılıkla uygulamaya devam ettiğimiz ekonomi programımızla cari açığın daha da azalmasını ve finansman kalitesinin daha da artmasını öngörüyoruz." ifadesini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Yılmaz: Cari işlemler açığımız azalmaya devam ediyor
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karahantepe’ye doğa yürüyüşü
Karahantepe’ye doğa yürüyüşü
Filenin Sultanları, İtalya'ya mağlup oldu
Filenin Sultanları, İtalya'ya mağlup oldu