Tarım Bakanı Yumaklı’dan Domuz Eti Açıklaması!

Ağırlıklı Olarak Turistlere Yediriliyor

1725 kez okundu.
Tarım Bakanı Yumaklı’dan Domuz Eti Açıklaması! Advert

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’de domuz eti üretimi ve satışına ilişkin bir kısıtlama bulunmadığını belirtti. Bakan Yumaklı,“Domuz eti ve ürünlerinin ağırlıklı olarak turistik tesislere ve domuz eti satmak üzere kayıt altına alınmış işletmelere satıldığını” açıkladı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Türkiye’de domuz eti satış izni meselesini soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Türkiye’de hangi tarihten itibaren domuz eti satışına izin verildiğine ilişkin bilgi talep etti.

Tanal önergede, “Ülkemizde domuz üretim ve satışı yapan çiftlik var mıdır? Şayet varsa kaç tanedir? Söz konusu çiftlikler nerelerdedir?” sorusunu yöneltti.

Tanal devamında, “Ülkemizde domuz üretim çiftliği kurmak ile diğer et üretim çiftliklerini kurmak aynı koşullara mı tabidir? Şayet değilse domuz üretim çiftliği kurmak için aranan özel şartlar nelerdir?” diye sordu.

BAKAN YUMAKLI’NIN DOMUT ETİ AÇIKLAMASI

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın ilgili soru önergesine cevap veren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’de domuz eti üretimi ve satışına ilişkin bir kısıtlama bulunmadığını ifade etti. Bakan Yumaklı, “Domuz eti ve ürünlerinin ağırlıklı olarak turistik tesislere ve domuz eti satmak üzere kayıt altına alınmış işletmelere satıldığını” açıkladı.

Bakan İbrahim Yumaklı, şöyle ifade etti:

“5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanuna dayalı olarak yayımlanan mevzuat kapsamında domuz eti üretimi ve satışına ilişkin bir kısıtlama bulunmamaktadır. Türk Gıda Kodeksi Et, Hazırlanmış Et Karışımları ve Et Ürünleri Tebliği gereğince ise domuz etlerinin diğer hayvan türlerine ait etlerden ve diğer gıdalardan ayrı olarak üretilip satışa sunulması gerekmektedir.

Domuz kesimhane ve domuz eti işleyen tesislerde başka bir türe ait hayvan kesilmesi ve işlenmesi, başka bir hayvan türü ile nakledilmesi, ambalajlanması, depolanması ve satışı kesinlikle yasaktır.

Domuz eti ve ürünleri ağırlıklı olarak turistik tesislere ve domuz eti satmak üzere kayıt altına alınmış işletmelere satılmakta olup gerek bu turistik tesislerin gerekse bu çiftliklerin ve işletmelerin denetim ve kontrolleri Bakanlığımızca düzenli olarak yürütülmektedir.

Bakanlığımızca, ülkemizdeki tüm hayvancılık işletmeleri gibi domuz çiftlikleri de 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında kayıt altına alınmaktadır.”

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MGM'den Karaman çevrelerine yağış uyarısı
MGM'den Karaman çevrelerine yağış uyarısı
Doğu Akdeniz’de yerel kuvvetli yağışlara dikkat
Doğu Akdeniz’de yerel kuvvetli yağışlara dikkat