Avrupa piyasaları yükselişle açıldı ve yükselişini sürdürdü; ECB kararı bekleniyor

İstanbul, 3 Haziran (Hibya) - Yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bu hafta açıklayacağı son faiz kararını beklerken, Avrupa piyasaları Pazartesi gününe yükselişle başladı ve geçen haftaki yükselişini sürdürdü.

83 kez okundu.
Avrupa piyasaları yükselişle açıldı ve yükselişini sürdürdü; ECB kararı bekleniyor Advert

Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi açılış işlemlerinde yüzde 0,9 yükselirken, tüm sektörler ve büyük borsalar yeşile döndü. Teknoloji hisseleri yüzde 1,6 artışla kazançlara öncülük ederken, seyahat ve eğlence sektörü de yüzde 1,5 yükseldi.

ECB'nin, politika yapıcılar Perşembe günü toplandığında 2019'dan bu yana ilk kez faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor. Bu, merkez bankasının para politikasında öncülük etme eğiliminde olan ABD Merkez Bankası'ndan önce hareket ettiği anlamına geleceği için dikkate değer.

Ancak yatırımcılar, Cuma günü açıklanan ve beklenenden biraz daha yüksek çıkan Euro bölgesi enflasyonunun bankanın izleyeceği yolu değiştirip değiştirmeyeceğini yakından takip edecek.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Pazartesi günü açıkladığı verilere göre Türkiye'de enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 75,5'e yükseldi. Veriler, en yüksek yıllık tüketici fiyat artışlarının eğitim, konut ve restoran fiyatlarında olduğunu gösterdi.

En son HCOB satın alma yöneticileri endeksinin Pazartesi günü gösterdiği gibi, Euro Bölgesi imalat faaliyeti Mayıs ayında 14 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Ölçümler, İspanya'daki faaliyetin iki yıldan uzun bir süredir hızlı bir şekilde büyüdüğünü, Fransa ve Almanya'da ise toparlanma belirtileri gösterdiğini ancak 50 puanlık büyüme eşiğinin altında kaldığını gösterdi.

Pazartesi günkü seans sırasında önemli bir kurumsal kazanç yok. Bu arada yatırımcılar, OPEC+'nın Pazar günü petrol üretim kesintilerinin çoğunu 2025'e kadar uzatma konusunda anlaşmasının ardından yükselen petrol fiyatlarını izleyecek.

Asya-Pasifik'te hisse senedi piyasaları, Çin'in Caixin anketinin imalat faaliyetlerinin yaklaşık iki yıl içinde hızla genişlediğini göstermesiyle hızlanan fabrika faaliyetlerinin etkisiyle yükseldi.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri de, üç büyük ortalamanın yedide altıncı pozitif ayını kaydettiği güçlü bir Mayıs ayının ardından, aya pozitif bölgede başladı.

 

Hibya Haber Ajansı

Avrupa piyasaları yükselişle açıldı ve yükselişini sürdürdü; ECB kararı bekleniyor
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca: Onaylı Randevu Dönemi 13 Mayıs'ta başladı
Bakan Koca: Onaylı Randevu Dönemi 13 Mayıs'ta başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan karne alan öğrencilere tebrik mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan karne alan öğrencilere tebrik mesajı