BM uzmanları tüm ülkeleri Filistin devletini tanımaya çağırdı

Stockholm, 3 Haziran (Hibya) – Aralarında BM'nin Filistin topraklarındaki insan hakları durumuna ilişkin özel raportörünün de bulunduğu uzmanlar, Filistin devletinin tanınmasının Filistin halkının haklarının ve özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin önemli bir kabulü olduğunu söyledi.

169 kez okundu.
BM uzmanları tüm ülkeleri Filistin devletini tanımaya çağırdı Advert

Çağrıda ''Bu, Gazze'de derhal ateşkes ilan edilmesi ve Refah'a daha fazla askeri saldırı yapılmaması ile başlayarak Filistin'de ve tüm Orta Doğu'da kalıcı barışın ön koşuludur.

İki devletli bir çözüm, hem Filistin hem de İsrail için barış ve güvenliğe giden ve nesiller boyu süren şiddet ve hınç döngülerinden çıkış yolu olarak uluslararası düzeyde kabul gören tek yol olmaya devam etmektedir.'' denildi.

İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin devletini resmen tanımasının üzerinden bir hafta geçmeden gelen bu çağrı, Gazze'ye yönelik savaşı nedeniyle giderek yalnızlaşan İsrail'in öfkesine yol açtı.

Üç Avrupa hükümeti bu adımın iki devletli bir çözümü desteklemek ve Orta Doğu'da barışı teşvik etmek amacıyla atıldığını söyledi. Bu kararın diğer AB ülkelerini de aynı yönde hareket etmeye teşvik edeceğini umuyorlar. Danimarka parlamentosu daha sonra bir Filistin devletini tanıma önerisini reddetti.

İsrail, 2007'den bu yana Gazze Şeridi'ni yöneten Filistinli militan grup Hamas'ı desteklediğini söyleyerek Filistin devletini tanımaya yönelik adımları defalarca kınadı.

Hibya Haber Ajansı

BM uzmanları tüm ülkeleri Filistin devletini tanımaya çağırdı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlerleyen Yaşla Birlikte Yakını Görmede Zorluk Yaşanıyor
İlerleyen Yaşla Birlikte Yakını Görmede Zorluk Yaşanıyor
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…