Nazım Hikmet İzmir’de anıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 15'ler Birlik Dayanışma Bilim ve Kültür Derneği, Ege 78'liler Demokrasi ve Dayanışma Derneği, İzmir 68'liler Platformu iş birliğiyle Türk edebiyatının önemli isimlerinden Nazım Hikmet’i 61’inci yılında “61 Yıllık Hasret Nâzım Hikmet” başlıklı etkinlikle andı.

162 kez okundu.
Nazım Hikmet İzmir’de anıldı Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zafer Levent Yıldır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın sevgi ve saygılarını ileterek başladığı konuşmasında Nazım Hikmet'in şiirleriyle herkesin üzerinde derin bir etki bıraktığını vurguladı. 

Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Naime Beyazıt ise "Büyük ustayı aramızdan ayrılışının 61. yıl dönümünde anmak için bir araya geldik. Ne mutlu ki 22 yıl önce Türkiye'deki ilk Nazım Hikmet heykelinin dikildiği bir alanda bu programı yapıyoruz.” diye konuştu.

Programda usta şairin eserlerinden oluşan parçaları seslendiren Haluk Çetin gitar dinletisi sundu. Tiyatro sanatçısı Özgür Başkaya şairin Taranta Babu'ya Mektuplar adlı eserinden şiir dramatizasyonu ile sahne alırken, gazeteci-yazar Okan Yüksel Nazım Hikmet’in şiirlerini seslendirdi.

Anma etkinliği şair ve yazar Ataol Behramoğlu'nun katıldığı söyleşi ile devam etti.

Katılımcılar, büyük şairin anılarını ve etkilerini paylaşarak, Nazım Hikmet'in eserleri ile günümüzde de yaşamaya devam ettiğini vurguladı. Söyleşinin ardından Grup Son Dakka, Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirdi. Program İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın (İzBBŞT) Nazım Hikmet'in kaleme aldığı “Yolcu” oyununun gösterimi ile sona erdi.

 

Hibya Haber Ajansı

Nazım Hikmet İzmir’de anıldı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…
Rusya Devlet Başkanı Putin, Vietnam'a gitti
Rusya Devlet Başkanı Putin, Vietnam'a gitti