Uluslararası piyasalarda zayıf ekonomik verilerle düşen dolar toparlandı

İstanbul, 4 Haziran (Hibya) - Dolar, ABD ekonomisinin yumuşadığına dair işaretlerin Federal Rezerv'in daha erken faiz indirimine gitme ihtimalini artırmasıyla, bir gecede euro, sterlin ve İsviçre frangı karşısında Mart ortasından bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra Salı günü yükselişe geçti.

74 kez okundu.
Uluslararası piyasalarda zayıf ekonomik verilerle düşen dolar toparlandı Advert

Euro 21 Mart'tan bu yana ilk kez 1,0916 dolara kadar yükseldi ancak bir miktar değer kaybederek yüzde 0,3 düşüşle 1,0866 dolarda kaldı. Sterlin 1,2818 dolar ile Mart ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı, ancak yüzde 0,4 düştü.

Türkiye piyasalarında da, Mart ayının ortalarından bu yana istikrarlı bir seyir izleyen dolar yeniden hareketlendi. Buna göre dolar kuru 32,20 liradan 32,62 liraya kadar hızla yükseldi.

ABD para birimi değer kazanırken, dolar endeksi bir gecede 103,99 ile Nisan ortasından bu yana en düşük düzeyine geriledikten sonra yüzde 0,11 artışla 104,26 düzeyine yükseldi.

Pazartesi günü açıklanan veriler, imalat faaliyetlerinde üst üste ikinci ay yavaşlama ve inşaat harcamalarında beklenmedik bir düşüş göstererek dolar endeksinin yüzde 0,6 dolayında düşmesine neden oldu.

Kredi kuruluşu ING'nin küresel piyasalar başkanı Chris Turner, “Dolar zayıflık göstermeye başlıyor,” dedi. “Bugün açıklanacak olan ABD JOLTS iş ilanları verisi, dolardaki son kayıpların önemli bir yeni trendin başlangıcı olup olmadığını belirleyebilir.”
 

Hibya Haber Ajansı

Uluslararası piyasalarda zayıf ekonomik verilerle düşen dolar toparlandı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran Dışişleri Bakanı Vekili Bagheri, BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan ile görüştü
İran Dışişleri Bakanı Vekili Bagheri, BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan ile görüştü
"Babadan oğluna aktarılan ruh, ÇKP'nin halka hizmet düşüncesini yansıtıyor"