Yatırımcılar ECB toplantısını beklerken Avrupa piyasaları yükseldi

İstanbul, 5 Haziran (Hibya) - Avrupa hisse senetleri, bölgedeki yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Perşembe günü yapılacak toplantısını beklemesiyle, Çarşamba günü yükseldi.

172 kez okundu.
Yatırımcılar ECB toplantısını beklerken Avrupa piyasaları yükseldi Advert

ECB Perşembe günü toplanıyor ve para piyasaları ilk faiz indirimi ihtimalini neredeyse kesin olarak fiyatlıyor. Ancak, Euro bölgesi faiz oranlarının gelecekteki seyri konusunda belirsizlik var.

Pan-Avrupa Stoxx 600, Londra'da saat 14:40 itibariyle yüzde 0,9 yükselirken, tüm büyük borsalar ve sektörlerin çoğu yeşil renkteydi. Teknoloji hisseleri yüzde 3,25 artışla kazançlara öncülük ederken, madencilik hisseleri yüzde 0,38 düştü.

Zara'nın sahibi Inditex, ilk çeyrekte yüzde 7 satış büyümesi bildirmesinin ardından yüzde 4,8 yükseldi. LSEG anketine göre, şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Nisan ayına kadar olan üç aylık dönemde satışların 8,2 milyar Euro'ya (8,9 milyar $) ulaştığını ve beklentilere paralel olduğunu söyledi.

Bölgenin bileşik satın alma yöneticileri endeksinin Çarşamba günü açıklanan son tahminlerine göre, Euro bölgesinde ticari faaliyetler Mayıs ayında üst üste üçüncü ay büyüdü. Hizmet ve imalat sektörlerindeki büyüme Almanya, İspanya ve İtalya'da istikrarlı seyrederken, Fransa'da bu dönemde hafif bir düşüş gösterdi.

Birleşik Krallık'a ilişkin veriler de Mayıs ayında ticari faaliyetlerin genişlediğini ancak Nisan ayına kıyasla daha yavaş bir hızda gerçekleştiğini gösterdi.

ECB'nin, politika yapıcılar Perşembe günü toplandığında 2019'dan bu yana ilk kez faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor. Yine de yatırımcılar, geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ve beklenenden biraz daha yüksek çıkan Euro bölgesi enflasyonunun merkez bankasının karar alma sürecini etkileyip etkilemeyeceğini yakından izleyecek.
 

Hibya Haber Ajansı

Yatırımcılar ECB toplantısını beklerken Avrupa piyasaları yükseldi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Moğolistan'da milyonlarca hayvan hava fenomeni
Moğolistan'da milyonlarca hayvan hava fenomeni "dzud" nedeniyle öldü
''Rusya'nın Ukrayna ile savaşı küresel iklim acil durumunu ivmelendiriyor''
''Rusya'nın Ukrayna ile savaşı küresel iklim acil durumunu ivmelendiriyor''