Şengül: Ülke olarak ‘kullanılabilir su miktarında’ dünya ortalamasının çok altındayız

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Yılmaz Şengül, Çevre Haftası kapsamında düzenlenen panelde çevreyi koruma konusundaki kararlılıklarına vurgu yaparken, Türkiye’nin yıllık kullanılabilir su miktarında dünya ortalamasının çok altında olduğuna dikkat çekti.

175 kez okundu.
Şengül: Ülke olarak ‘kullanılabilir su miktarında’ dünya ortalamasının çok altındayız Advert

MUSKİ Genel Müdürü Yılmaz Şengül, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından düzenlenen panele katıldı. Panelde konuşan Şengül, çevre kirliliği ile mücadele konusuna değinirken, sorunların çözümü için birlikte hareket etme vurgusu yaptı.

Şengül, Türkiye’nin su konusunda çok yeterli olmadığına vurgu yaparak, “Dünya Bankası verilerine göre, dünya nüfusunun yüzde 25'i su kıtlığı yaşayan bölgelerde yaşamaktadır. 2024 itibariyle, yaklaşık 2.2 milyar insan güvenilir içme suyuna erişimden yoksun. Su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi, hem insani ihtiyaçlar hem de ekosistemlerin sağlığı için kritik öneme sahiptir. Türkiye, kişi başına düşen yıllık su miktarı bakımından su stresi yaşayan ülkeler arasında yer almaktadır. 2023 verilerine göre, Türkiye'nin kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı yaklaşık bin 300 metreküptür. Bu rakam, dünya ortalamasının oldukça altındadır ve su kaynaklarımızın korunması ve verimli kullanılması hayati önem taşımaktadır” diye konuştu.

Şengül çevre kirliliğine karşı birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yaparken, “Bugün, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutlamak ve çevremizi koruma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha vurgulamak için burada toplandık. Bu özel gün, doğamıza olan sorumluluklarımızı hatırlatmak ve sürdürülebilir bir gelecek için atmamız gereken adımları belirlemek adına büyük bir öneme sahiptir. 2024 yılı itibariyle, dünya genelinde çevre sorunlarının ciddiyetini görmekteyiz. İklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, su kaynaklarının tükenmesi ve plastik kirliliği gibi sorunlar, gezegenimizin geleceğini tehdit etmektedir.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Şengül: Ülke olarak ‘kullanılabilir su miktarında’ dünya ortalamasının çok altındayız
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran Dışişleri Bakanı Vekili Bagheri, BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan ile görüştü
İran Dışişleri Bakanı Vekili Bagheri, BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan ile görüştü
"Babadan oğluna aktarılan ruh, ÇKP'nin halka hizmet düşüncesini yansıtıyor"