Bakan Tunç: Nöbetçi noterlik uygulamasında 2 milyon 813 bin 465 işlem yapıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, noterlik ile ilgili hayata geçirilen düzenlemeler hakkında açıklama yaptı.

119 kez okundu.
Bakan Tunç: Nöbetçi noterlik uygulamasında 2 milyon 813 bin 465 işlem yapıldı Advert

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2002 yılında bin 231 olan noterlik sayısını yüzde 94 artışla 2 bin 385 'e çıkardıklarını duyurdu.

Nöbetçi noterlik uygulamasını başlattıklarını belirten Tunç, 2 milyon 813 bin 465 işlem yapıldığını açıkladı. Bakan Tunç, yurt dışı ve yurt içi noterlik uygulamaları hakkında şunları söyledi:

"Yurt dışı entegrasyonu ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'deki işlemlerini daha hızlı, kolay ve güvenli yürütebilmelerini sağladık. 257 bin 858 işlem yapıldı. Yurt içi noterlik entegrasyonu ile yurt içinde herhangi bir noterlikte gerçekleştirilen işlem örneğinin başka bir şehrimizdeki noterlikten ilgilisi tarafından alınabilir hale getirdik. 462 bin 103 işlem yapıldı."

Dolandırıcılık ve sahteciliği parmak izi ile kimlik doğrulama sistemi kullanımının pilot uygulamasını 16 noterlikte başlattıklarını ve 3 bin 779 işlem yapıldığını vurgulayan Tunç, "Güvenli Ödeme Sistemi'ni uygulamaya geçirdik.
61 bin 159 işlem yapıldı. 7/24 hizmet veren e-Randevu sistemini hayata geçirdik. 136 bin 542 işlem yapıldı" ifadelerini kullandı.

Bakan Tunç, veraset ilamlarının noterlikler tarafından da verilebilmesini düzenlediklerini ve bu konuda 4 milyon 211 bin işlem yapıldığını bildirerek şu açıklamayı yaptı:

"1512 sayılı Noterlik Kanununa eklediğimiz "Taşınmaz Satış Sözleşmesi" maddesiyle, tapu işlemlerinin noterlikler tarafından da yapılmasını düzenledik. Ülkemizin ev sahipliğinde Türk Dünyası Noterler Birliğinin kurulması Hakkındaki Mutabakat Zaptını imzaladık. Noterlik atama ve vazgeçme taleplerinin elektronik imzayla yapılabilmesine imkan sağladık."

Hibya Haber Ajansı

Bakan Tunç: Nöbetçi noterlik uygulamasında 2 milyon 813 bin 465 işlem yapıldı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Moğolistan'da milyonlarca hayvan hava fenomeni
Moğolistan'da milyonlarca hayvan hava fenomeni "dzud" nedeniyle öldü
''Rusya'nın Ukrayna ile savaşı küresel iklim acil durumunu ivmelendiriyor''
''Rusya'nın Ukrayna ile savaşı küresel iklim acil durumunu ivmelendiriyor''