İzmir Metro AŞ’den 124 milyon liralık tasarruf

Kentin ulaşım ağının ana damarlarından İzmir Metro AŞ sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde aldığı önlemlerle 124 milyon liranın üzerinde tasarruf sağladı.

107 kez okundu.
İzmir Metro AŞ’den 124 milyon liralık tasarruf Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro AŞ, enerji tüketiminde sürdürebilirlik ilkesi ve kurum içinde uyguladığı tasarruf tedbirleriyle milyonlarca liranın kasada kalmasını sağlıyor. Hem trenlerin işleyişi hem de istasyonlarda alınan önlemlerle 124 milyon liranın üzerinde maddi tasarruf sağlandı.

Tüketilen enerjiyi asgari seviyeye indirgemek amacıyla 2008 yılında Tasarruflu Sürüş Tekniği Projesi’ne geçildi. Metro trenleri için geliştirilen özel sürüş tekniğiyle günde 11 bin kilovat yani 22 kişinin yıllık ortalama elektrik enerjisi tüketimine varan bir tasarruf sağlanıyor.

Bu sayede 16 yılda 39 milyon 500 bin liralık tasarruf elde edildi. Sensörlü yürüyen merdivenler yolcu akışına göre devreye giriyor ve yolcusuz zamanlarda yavaşlayarak bekleme moduna geçiyor. Bu çalışma prensibiyle yüzde 56 enerji tasarrufu sağlandı. 5 yılda 2 milyon euroluk tasarruf sağlandı.

İzmir Metro’nun bünyesinde kurulan ekip ile trenlerin elektronik kartlarının bakım ve onarımı gerçekleştiriliyor. Bu sayede de 2024 yılının ilk 4 ayında 4,5 milyon liralık tasarruf elde edildi. İstasyonlarda çok daha az enerji harcayan LED aydınlatmaya geçildi ve böylelikle 2022 ve 2023 yıllarında 2,2 milyon kilovatın üzerinde enerji ile 7,1 milyon lira tasarruf sağlandı. Çift terimli tarife grubuna geçilerek elektrik tesisat aboneliğinden de 3 milyon 145 bin liralık tasarruf elde edildi. 

İzmir Metro AŞ sertifikalı yeşil enerji teminiyle yolcuların sıfır emisyonla seyahat etmelerini sağlıyor. İhale ile araç alımlarında da enerji tasarrufu sağlayan araçlar tercih ediliyor.

Hibya Haber Ajansı

İzmir Metro AŞ’den 124 milyon liralık tasarruf
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlerleyen Yaşla Birlikte Yakını Görmede Zorluk Yaşanıyor
İlerleyen Yaşla Birlikte Yakını Görmede Zorluk Yaşanıyor
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…