Xi Jinping, Pakistan Başbakanı Şerif ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’i başkent Beijng’de yer alan Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda kabul etti.

73 kez okundu.
Xi Jinping, Pakistan Başbakanı Şerif ile görüştü Advert

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’i başkent Beijng’de yer alan Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda kabul etti.

Xi Jinping, görüşmede Çin ve Pakistan’ın iyi komşu ve güvenilir dostlar, zorluk ve sınamaları birlikte göğüsleyen kardeşler olduklarını kaydetti.

Çin’in Pakistan ile karşılıklı olarak kararlı destek sağlamaya, işbirliğini pekiştirmeye ve stratejik koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduğuna işaret eden Xi, yeni dönemde Çin-Pakistan kader birliğinin oluşturulmasını hızlandırmayı, bölgedeki barış, istikrar, kalkınma ve refahın korunmasına daha büyük katkı sağlamayı istediklerini kaydetti.

Xi Jinping, Pakistan’ın kendi koşullarına uyan kalkınma yolunda ilerlemesine ve terörizmle mücadelesine kararlılıkla destek sağlayacaklarına dikkat çekerek, Kuşak ve Yol ile Pakistan’ın kalkınma planının uyumlaştırılmasını hızlandıracaklarını, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun seviyesini yükselteceklerini ve Pakistan’ın ekonomik ve toplumsal gelişmesine yardım sağlayacaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, Pakistan yönetimine ülkede güvenli, istikrarlı ve öngörülebilir bir ticari ortam oluşturma, Pakistan’da faaliyet gösteren Çinli personelin, kuruluşların ve ilgili projelerin güvenliğini en iyi şekilde koruma çağrısında bulundu.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, görüşmede, Tek Çin ilkesinin Pakistan’ın değişmez taahhüdü  olduğunu, Taiwan’ın Çin’in bölünmez bir parçası olduğunu vurguladı.

Şerif, Pakistan’ın Taiwan, Tibet ve Xinjiang bölgeleri ile Güney Çin Denizi gibi Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren tüm konularda Beijing’in tutumuna kararlılıkla destek vereceklerini ifade etti.

Hibya Haber Ajansı

Xi Jinping Pakistan Başbakanı Şerif ile görüştü
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Moğolistan'da milyonlarca hayvan hava fenomeni
Moğolistan'da milyonlarca hayvan hava fenomeni "dzud" nedeniyle öldü
''Rusya'nın Ukrayna ile savaşı küresel iklim acil durumunu ivmelendiriyor''
''Rusya'nın Ukrayna ile savaşı küresel iklim acil durumunu ivmelendiriyor''