Macron'un erken seçim çağrısının ardından Avrupa hisseleri düştü

İstanbul, 10 Haziran (Hibya) - Yatırımcıların AB Parlamentosu seçimlerinden gelen ilk sonuçlara ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un sürpriz parlamento seçimleri çağrısına tepki göstermesiyle Avrupa hisse senetleri Pazartesi sabahı düştü.

172 kez okundu.
Macron'un erken seçim çağrısının ardından Avrupa hisseleri düştü Advert

AB seçimlerinin ilk sonuçları, popülist ve aşırı sağcı partilerin önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa'da politika yapımında daha fazla söz sahibi olabileceğini gösteriyor.

Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi Londra saatiyle 09:50'de yüzde 0.6 düşerken, inşaat hisseleri yüzde 1.4 düşüşle kayıplara öncülük etti. Euro, ABD doları karşısında yüzde 0,4 ve İngiliz sterlini karşısında yüzde 0,3 değer kaybetti. Fransız CAC 40 yüzde 1,9 düşerken, Fransız bankaları Societe Generale ve BNP Paribas hisseleri sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 4 düştü.

Asya-Pasifik piyasaları karışık seyrederken, Avustralya, Çin anakarası, Hong Kong ve Tayvan da dahil olmak üzere birkaç piyasa Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalıydı. Bu arada, ABD hisse senedi vadeli işlemleri kazançlı bir haftanın ardından çok az değişti.

Analistlere göre, merkez sağın çoğunluğu elinde tuttuğu ve aşırı sağın kazanımlarının geniş çapta tahmin edildiği göz önüne alındığında, Pazartesi günü “piyasayı ürkütenin” erken Fransız seçimleri oldu. Bir başka deyişle, AB seçim sonuçları, “Macron'un güvenilirliğine ve AB yanlısı duruşuna bir darbe” vurdu.
 

Hibya Haber Ajansı

Macron'un erken seçim çağrısının ardından Avrupa hisseleri düştü
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlerleyen Yaşla Birlikte Yakını Görmede Zorluk Yaşanıyor
İlerleyen Yaşla Birlikte Yakını Görmede Zorluk Yaşanıyor
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…