Şanlıurfa Kent Konseyi Seçimi Mahkemeye taşınıyor

Şanlıurfa Kent Konseyi Seçimlerinde Usulsüzlük olduğu İddiası ile mahkemeye taşınıyor.

3318 kez okundu.
Şanlıurfa Kent Konseyi Seçimi Mahkemeye taşınıyor Advert

Şanlıurfa Kent Konseyi'nin 9 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilen olağan genel kurulu, Demokratik Kent Girişimi tarafından hukuksuzluk iddialarıyla gündeme taşındı. Demokratik Kent Girişimi, seçimlerin usulsüz bir şekilde yapıldığını öne sürerek hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı.

-Usulsüz Değişiklikler ve Bilgilendirme Eksikliği

Demokratik Kent Girişimi, Şanlıurfa Kent Konseyi'nin resmi duyurularına göre genel kurulun 09:00'da Şair Nabi Kültür Merkezi'nde yapılması gerektiğini belirtti. Ancak, kongre saati ve yerinin delegasyona gerekli bilgilendirme yapılmadan değiştirilmesi, tepki çekti. Ayrıca, yönetim kurullarını belirleyecek delegasyon seçimlerinde şaibe olduğu ve bazı kişilerin habersiz bir şekilde delege olarak kaydedildiği iddia edildi.

-Delegasyonun Usulsüz Belirlenmesi

Delegasyon belirlenirken sahte evrak düzenlendiği ve seçimlerin paravan dernekler aracılığıyla ele geçirilmeye çalışıldığı da iddialar arasında. Özellikle, spor kulüpleri ve muhtarlar derneği üzerinden bazı kişilerin usulsüz şekilde delege yapıldığı öne sürüldü.

-Divan Başkanı Seçimi ve Genel Kurul İşleyişi

Olağan Genel Kurulda, Divan Başkanı'nın herhangi bir listede yer alamayacağı yönündeki taleplerin reddedildiği ve karşı listede yer alan bir kişinin Divan Başkanı olduğu belirtildi. Bu kişinin ve yanındaki diğer divan üyesinin usulsüz delegasyonlarla bağlantılı olduğu iddia edildi.

Seçimlerde oy kullanacak delegasyon listesinin 8 Haziran 2024'te açıklanması ve itiraz sürecinin işletilmeden ertesi gün seçim yapılması, genel kurulun iptali taleplerine rağmen reddedildi. Gizli oy açık sayım ilkesine aykırı olarak, oy kullanma işleminin 75 dakikayla sınırlandırıldığı ve kimlik kontrolü yapılmadan oy kullandırıldığı ifade edildi.

-Hukuki Süreç Başlatılacak

Demokratik Kent Girişimi, yaşanan hukuksuzluklar ve tarafsız olmayan divan kontrolünde yapılan seçimler nedeniyle hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı. Şanlıurfa Kent Konseyi seçimlerinin usul ve esaslara uygun yapılmadığını belirten girişim, kentlerini savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bu açıklamalarla birlikte, seçim sürecinde yaşanan usulsüzlüklerin araştırılması ve sorumluların tespit edilmesi için yasal adımların atılacağı ifade edildi.

Demokratik Kent Girişimi, "Kadim halkların yaşadığı şehrimize demokrasinin hüküm sürdüğü ve yaşanabilir bir toplumun sözünü veriyoruz" diyerek, kent savunusuna devam edeceklerini belirtti.

 

# Şanlıurfa Kent Konseyi Seçimlerinde Usulsüzlük olduğu İddiası ile mahkemeye taşınıyor. # SON DAKİKA | bir Tarafından DAKİKA | başkanı Şanlıurfa birlikte yapılan Şanlıurfa Kent Konseyi seçimi Mahkemeye taşınıyo
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…
Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: Verginin vergisinin vergisi…
Rusya Devlet Başkanı Putin, Vietnam'a gitti
Rusya Devlet Başkanı Putin, Vietnam'a gitti