Türk Hacıların Dramı: Türkiye Vizeli Hacılar Suudi Arabistan'da Zor Durumda-(VİDEO)

Türkiye'den hac görevini yerine getirmek için kutsal topraklara gelen hacı adayları zor anlar yaşıyor.

3474 kez okundu.
Türk Hacıların Dramı: Türkiye Vizeli Hacılar Suudi Arabistan'da Zor Durumda-(VİDEO) Advert

Hac kuralarında yıllardır bekleyen birçok vatandaş, Suudi Arabistan'ın Türkiye vizesiyle gelmelerine izin verdiği hac programı sayesinde yarı fiyatına hac görevini ifa edebilecekti. Ancak, yaşanan gelişmeler bu sevince gölge düşürdü.


Uzun yıllardır hac kuralarının kendilerine çıkmasını bekleyen birçok Türk vatandaşı, Türkiye'nin kendi verdiği vizeyle hac görevlerini yerine getirmek üzere kutsal topraklara geldi. Ancak Suudi Arabistan'da beklenmedik bir şekilde karşılaştıkları muamele, hacı adaylarının büyük bir mağduriyet yaşamasına neden oldu.

-Yarı Fiyatına Hac Yolculuğu

Türkiye'nin sağladığı özel vize ile yarı fiyatına hac yolculuğu yapma imkanı bulan hacı adayları, Suudi Arabistan'da beklenmedik zorluklarla karşılaştı. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki yetkililerin, Suudi Arabistan yönetimine bu vizeli hacıları şikayet ettikleri iddia ediliyor. Bu iddiaların ardından Suudi Arabistan askerleri ve polislerinin, Türk hacı adaylarına yönelik sert müdahalelerde bulunduğu bildirildi.

-Sert Müdahaleler ve Kötü Muamele

Gelen bilgilere göre, Türk hacı adayları saatlerce klimasız otobüslerde bekletildikten sonra aç ve susuz bir şekilde çöle bırakıldılar. Bu zorlu koşullar altında perişan olan hacı adayları, hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük bir sıkıntı yaşadı. Birçok hacı adayı, otellerinden çıkamayarak umre ibadetlerini yerine getiremiyor ve adeta hapsolmuş durumdalar. Üstelik, Suudi yetkililerin otellere baskın yaparak hacı adaylarını zor durumda bırakmaya devam ettikleri bildiriliyor.

-Türkiye'nin Tutumu Eleştiriliyor

Türkiye'nin kendi vatandaşlarını başka bir ülkenin zalim yönetimine adeta teslim ettiğine dair eleştiriler artıyor. Hacı adaylarının, ailelerini ve işlerini bırakarak 40-50 günlüğüne geldikleri bu kutsal topraklarda yaşadıkları mağduriyet, Türkiye'nin tutumuna yönelik tepkilere yol açtı. Bu durum, başka hiçbir yerde görülmemiş bir biçimde, bir ülkenin kendi vatandaşlarını başka bir ülkenin baskıcı yönetimine bırakması olarak nitelendiriliyor.

Türk hacı adaylarının yaşadığı bu zorluklar ve mağduriyetler, uluslararası toplumun dikkatini çekiyor ve çözüm bekliyor. Hacı adayları, kutsal görevlerini yerine getirebilmek için yardım ve destek çağrısında bulunuyorlar.

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Genel Başkanı Özel, Romanya Büyükelçisi Tinca ile bir araya geldi
CHP Genel Başkanı Özel, Romanya Büyükelçisi Tinca ile bir araya geldi
Trabzonspor'da Kourmpelis'in sözleşmesi feshedildi
Trabzonspor'da Kourmpelis'in sözleşmesi feshedildi