Şanlıurfa'da bağımlılıkla mücadele eğitimleri hız kesmeden devam ediyor

Son zamanlarda Bozova ilçesinin Yaylak köyünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından yürütülen bağımlılıklarla mücadele eğitimleri büyük bir hızla sürüyor.

3286 kez okundu.
Şanlıurfa'da bağımlılıkla mücadele eğitimleri hız kesmeden devam ediyor Advert

BAĞIMLILIKLARLA MÜCADELEDE EĞİTİMLER HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Son zamanlarda Bozova ilçesinin Yaylak köyünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından yürütülen bağımlılıklarla mücadele eğitimleri büyük bir hızla sürüyor. Bu eğitimler kapsamında Yaylak İlk ve Ortaokulu'nda 300 öğrenciye sigaranın zararları, bilinçli teknoloji kullanımı ve sağlıklı beslenme konularında bilgilendirme yapıldı. Eğitimlerde farklı yöntemler ve yaklaşımlar kullanılıyor.

Milli Eğitim AR-GE bağımlılıklarla mücadele koordinatörü olan eğitimci Muharrem ÇELİK, yaptığı açıklamada, İl Müftüsü ile birlikte bir yıl boyunca Urfa'nın 13 ilçesinde bulunan yaklaşık 60 okulda 20.000 öğrenciye gönüllü PDR öğretmenleriyle eğitimler gerçekleştirdiklerini belirtti. Ayrıca İl Müftüsü Ramazan TOLAN'ın da bu eğitimlere aktif katılım sağladığını vurguladı. Ünlü sanatçı Aşık Ümit YAŞAR'ın da son aylarda eğitimlere destek verdiğini ve halk eğitim merkezinde yaşlı bakımı ve kız çocuklarının saç kesimi gibi konuların da eğitimlere dahil edildiğini söyledi.

ÇELİK ayrıca, Sayın valinin "Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum" projesinin daha fazla tanıtılması için çaba sarf ettiklerinin altını çizdi. Valiliğin yürüttüğü bu proje, bağımlılık tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır. Muharrem ÇELİK, eğitimler sırasında farklı kişilerle karşılaştıklarını da ifade etti. En son Yaylak Mahallesi'ndeki eğitimde 100 yaşında olan Mehmet ACI amca ile tanıştığını ve onun Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze törenine katıldığını öğrendiğini aktardı. Mehmet ACI amcanın görmeyen gözleri ve kulakları zor işitsede, geçmişi iyi hatırlayan bir vatansever olduğunu dile getirdi. Mehmet amca ile yapılan sohbette geçmişe olan özlemi ve Atatürk'ün ölüm defin törenine katılmasına dair anıları dinlediklerini ve duygulandıklarını belirtti. Mehmet amca, cenaze törenine giderken bindiği at ile çekilen fotoğrafı evinin en güzel köşesine asmış, bu da gençlik ruhunu hala taşıdığını göstermektedir.

ÇELİK, Mehmet amcanın halk eğitim usta öğreticileri tarafından tıraş edildiğini ve kendisiyle ve eşiyle güzel bir sohbet ortamı yakaladıklarını da vurguladı. Yaz aylarında da bağımlılık eğitimlerinin çeşitli kurslarda ve gençlik merkezlerinde devam edeceğini söyleyen ÇELİK, desteklerinden dolayı Vali Hasan ŞILDAK'a, Milli Eğitim Müdürü Asım SULTANOĞLU'na, Müftü Ramazan TOLAN'a ve PDR öğretmenlerine teşekkür etti.

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
16 Yaş Altı Erkek Milli Takımı, Yunanistan’a 3-2 mağlup oldu
16 Yaş Altı Erkek Milli Takımı, Yunanistan’a 3-2 mağlup oldu
20 Yaş Altı Kadın Milli Takımı, Arnavutluk’u 3-0 yendi
20 Yaş Altı Kadın Milli Takımı, Arnavutluk’u 3-0 yendi