Ortopedi Uzmanından Acemi Kasaplara Uyarı

Siverek Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde görevli Uzman Doktor Ahmet YİĞİTBAY yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla dikkatsizlik sonucu oluşabilecek kesilere karşı acemi kasaplara uyarılarda bulundu.

3598 kez okundu.
Ortopedi Uzmanından Acemi Kasaplara Uyarı Advert

Kurban Bayramı’na bir haftadan daha az bir süre kala Dr. YİĞİTBAY kurban kesiminde oluşabilecek yaralanmalara karşı bir dizi uyarılarda bulundu.

Kurban Bayramı’nda herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek için kurbanlık hayvanların mutlaka kendi alanında deneyimli kişiler tarafından kesilmesini ifade eden Dr. YİĞİTBAY, yaptığı açıklamada; ‘Kurban Bayramı nedeniyle özellikle acemi kasapların yaptığı kesimlerde el ve el bileği kesileri sık görülmektedir. Ayrıca hayvan tepmesi sonucu uzuvlarda kırıklar görülebilmektedir. Bu tarz yaralanmaları önlemek için kurbanlık hayvanlar mutlaka profesyonel bir ekip tarafından kesilmelidir’ dedi.

Kesi Olan Yer Temiz Bir Suyla Yıkanmalı

Kesi durumunda sağlık kuruluşuna başvurana kadar yeri yerinin temiz bir suyla yıkanası ve temiz bir örtü ile kapatılması gerektiğini ifade eden Dr. YİĞİTBAY; ‘Özellikle aktif kanamanın olduğu uzuvda yara yerine temiz bir bezle kompresyon uygulanmalı ve kesi olan ekstremite kalp hizasından yukarı alınarak ivedilikle sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır’ dedi.

Kopan Uzuvlar Mutlaka Buzlu Torbaya Konmalı

‘Kurban kesimi sırasında uzuv kopmaları da görülebilmektedir. Uzuv kopması durumunda da yara yeri yıkanıp temiz bir bezle sarılmalı, kopan uzuv parçası temiz bir beze sarılarak buz ile kaplı bir poşete konmalı ve acil olarak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.’

Kesi Yerlerine Toprak, Tütün Gibi Şeyler Asla Sürülmeme

Özellikle damar yaralanması olan hastalarda aktif kanamayı durdurmak için yara yerine asla toprak, tütün, diş macunu, kül gibi maddelerin sürülmemesi gerektiğini ifade eden Dr. YİĞİTBAY; eğer yara yerine yukarıda bahsettiğimiz şeyler sürülürse, yara yeri enfeksiyonu sonucu ekstremite kaybı hatta ölüm bile görülebileceğini ifade etti.

Dr. YİĞİTBAY bayram süreci boyunca acil servislerin açık olduğunu ve olası bir yaralanma durumunda hemen hastaneye başvurulmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, kazasız bir Kurban Bayramı geçirilmesi temennilerinde bulundu.

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
16 Yaş Altı Erkek Milli Takımı, Yunanistan’a 3-2 mağlup oldu
16 Yaş Altı Erkek Milli Takımı, Yunanistan’a 3-2 mağlup oldu
20 Yaş Altı Kadın Milli Takımı, Arnavutluk’u 3-0 yendi
20 Yaş Altı Kadın Milli Takımı, Arnavutluk’u 3-0 yendi